Revani me sherbet portokalli nga zonja Vjollca

26 Korrik, 17:17

Revani me sherbet portokalli

8 kokrra vezë

8 luge gjelle sheqer

8 luge miell Sherbeti

600 gr sheqer

200 ml ujë

200 ml lëng portokalli

2 feta limoni

Në një tas vendosim vezet e plota shtojmë në të 7 luge gjelle sheqer dhe fillojmë të rrahim vezet me sheqerin deri sa masa e tyre të dyfishohet . Shtojmë brumin në një tepsi dhe e vendosim për ta pjekur në furrën 170 grade per 35-40 min . Gjatë kohës që revania piqet në një tigan vendosim 600 gr sheqer , 250 ml uje ,200 ml lëng portokalli vendosim shërbetin për të zier e lëmë të vlojë vetëm 6-7 min , e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të bjeri temperature , sherbetosim revanin dhe pasi të ftohet e sherbejmë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha