Shëndetlie nga zonja Albana

8 Korrik, 12:03

Shëndetlie

Përbërësit:

 • 3 kokrra vezë
 • 150 gr sheqer
 • 150 gr gjalpë
 • 2 lgj mjaltë
 • 1 lgj kakao
 • 7 gr fryrës
 • 1 lk sodë buke
 • 100 gr arra
 •  

Sherbeti:

 • 1 litër ujë
 • 800 gr sheqer
 • 1 fetë limon

Përgatitja:

Rrahim vezët me elektrik dore duke shtuar dhe sheqerin. Në një tas vendosim miellin, sodën, fryrësin, kakaon, mjaltin dhe gjalpin e tretur. I përziejmë gradualisht, më pas shtojmë vezët e rrahura më sheqerin dhe e trazojmë me një spatul nga poshtë lartë që të mos bie volumi. Masën e shtrojmë në një tavë, e nivelojmë mirë dhe në fund sipërfaqen e lyejmë me një të verdhë veze. I bëjmë disa vijëzime me pirun dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta. Pasi shendetlia të jetë pjekur e sherbetosim.

 

 

 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha