Supe e kuqe me perime nga zonja Albana

22 Shtator, 10:50 | Përditesimi i fundit: 2021-09-22 11:34:20

SUPE E KUQE ME PERIME

Përbërësit:

1 patate

1 spec i kuq

1 karrotë

1 panxhar

1 degë selino

½ lakër të bardhë

2-3 lgj vaj ulliri

1 gjethe dafine

1 lgj salcë kosi

1 lk uthull

1 lgj salcë domate

1 tufë majdanoz

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht qërojmë panxharin, e lajmë mirë dhe e presim në feta, të cilat i vendosim në ujë të ftohtë me pak uthull.

Në një tigan skuqim qepën dhe karrotën të prerë në formë fijesh. Shtojmë më pas specin e kuq, selinonë, lakrën e bardhë dhe panxharin. Vazhdojmë kaurdisjen për pak minuta dhe në fund shtojmë salcën e domates. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe dafinë. Shtojmë ujë të vakët në masë të përbërësve dhe e lemë supën të ziejë.

Pasi supa të jetë gati e kalojmë në blender. Salca e kosit mund të vendoset tek supas para se të kalohet në blender ose mund të servirim supën duke vendosur në qendër pak salcë kosi dhe majdanoz të freskët. 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha