Supë me mish të grirë perime dhe kos nga zonja Vjollca

15 Korrik 2020, 10:32

Supë me mish të grirë perime dhe kos

Përbërësit:

200 gr mish të grirë

1 qepë

1 kungull

1 karrotë

2 lugë gjelle miell

1 gotë kos

1 vezë

majdanoz

nenexhik

kripë dhe piper të zi

Përgatitja:

Qepën të grirë imët e kaurdisim me 1 lugë gjelle gjalp, dhe mishin e grirë dhe e kaurdisim deri sat ë zverdhet. Shtojmë erzat, kripë, karrotë, kungull në kubikë të vegjël, 1 litër ujë dhe e lëmë të ziejë për 10-15 minuta. Ndërkohë në një tas rrahim vezën, pak miell, si dhe kosin I përziejmë deri sa të na bëhët një masë kremoze. Shtojmë një gotë ujë të ftohtë tek supa shtojmë kosin me vezë dhe lëmë deri sat ë marrë një valë duke e përzjerë lehtë ngadalë. Në fund shkrijmë pak gjalp, 1 lugë kafe piper të kuq. Servirim supën duke shtuar në fund 1 lugë gjelle gjalp.

 

Programe të tjera

Shiko të gjitha