Tasqebap nga zonja Vjollca

23 Nëntor 2020, 10:55

Tasqebap
Përbërësit:

500 gr mish viçi ose qingji 
3 kokrra qepë 
3 thelpinj hudhër 
pak vaj ulliri 
1 lugë çaji miell 
1/2  gotë verë 
1 lugë çaji piper I kuq 
1 filxhan kafe pure domate 
1 gjethe dafinë
kripë dhe piper të zi 
Përgatitja:
Fillimisht lajmë mishin e thajmë atë dhe e presim në kbuikë të vegjël. Qepët I presim hollë në kubikë ose në fije të holla. Vendosim tenxheren me vaj për ta ngrohur fillimisht vendosim copat emishit dhe I kaurdisim ato sat ë përthithet lengu. Shtojmë qepët dhe vazhdojmë ti kaurdisim sëbashku deri sa mishi dhe qepa të zverdhen. E pudrosim me 1 lugë çaji miell, e përziejmë dhe e shuajmë me verë. Shtojmë piperin e kuq, pure domate dhe I përziejmë, 1 gjethe dafinë, kripë dhe piper të zi shtojmë ujë të ngrohtë deri sat ë mbulohet pak mishi. Vendosim kapakun dhe e lëmë tasqebapin të ziejë në temperaturë mesatare për 40 minuta. 
 

Programe të tjera

Shiko të gjitha