Tavë lëmi – gatim tradicional nga zonja Albana

14 Korrik, 11:54

Tavë lëmi – gatim tradicional

Përbërësit:

 • 4 thela mish viçi
 • 2 kokrra qepë
 • 1 spec i kuq
 • 2 lgj gjalpë
 • 2 vezë
 • 2 gota kos
 • 1 gotë lëng mishi
 • 1 lgj niseshte
 • spec i kuq pluhur
 • kripë, piper i zi

Përgatitja:

Mishin e kemi zierë më parë dhe lëngun e mishit e ruajmë. Ndërkohë në një tigan hedhim pak vaj dhe gjalp, I kaurdisim dhe më pas shtojmë qepën dhe I kaurdisim. Në një tas rrahim vezët, niseshten  dhe shtojmë kosin dhe i përziejmë së bashku. Ndërkohë në tigan shtojmë specat i kaurdisim pak minuta dhe më pas shtojmë mishin që ziem më parë dhe lëngun e mishit, si dhe erëzat i lëmë të ziejnë për pak minuta, më pas masën e hedhim në një tavë. Mbi tavë shtojmë masën e përzierë me kos dhe vezë. E vendosim në furrë për 180 gradë Celsius dhe pas pjekjes e lëmë të ftohet pak, më pas është gati për servirje.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha