Tavë preshi me krahë pule nga zonja Albana

16 Maj, 11:20

Tavë preshi me krahë pule

Përbërësit:

500 gr presh

1 qepë e thatë

2 thelpinj hudhër

500 gr krahë pule

2 karrota

400 ml ujë ose buljon pule

2 gjethe dafine

Vaj ulliri

Salcë domate

Uthull rrushi ose limon

Kripë, piper i zi, piper i kuq

Përgatitja:

Kaurdisim mishin e pulës nga të dy anët, më pas e largojmë mishin dhe në po atë yndyrë kaurdisim qepën e grirë imët. Pas 5 minutash shtojmë karrotën të prerë në rrathë dhe preshin në copa të mëdha. Pasi preshi ka filluar të zbutet shtojmë salcën e domates, gjethet e dafinës si dhe krahët e pules. Hedhim ujë ose buljon në masë të përbërësve dhe e lemë gatimin të ziejë për rreth 30 minuta në zjarr të ngadaltë. Rregullojmë shijen me pak uthull (ose lëng limoni) kripë, piper të zi dhe piper të kuq.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha