POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Del 'zbuluar' plani i qeverisjes së tranzicionit: Hetim Ramës, arrestim Dakos

Për herë të parë lideri demokrat Lulzim Basha ka zbuluar se cili është plani i qeverisë tranzitore që opozita e bashkuar kërkoi edhe në protestën e dhunshme të së shtunës para kryeministrisë, përmes së cilës do të ndodhin më tej zgjedhjet e parkohshme. I vuri një emër qeverisë tranzitore: kryeminsitri Edi Rama...dhe një qëllim: Dorëheqja dhe hetimi i tij.

Por si mundet një qeveri të hetojë një kryeministër?! I ra në sy edhe gazetarëve kjo deklaratë e kryedemokratit Basha, madje pati më shumë institim prej tyre kur lideri opozitar zbuloi se cila do të ishte detyra e parë e qeverisë tranzitore nëse shkohet drejt kësaj situate politike. Arrestimi i Vangjush Dakos dhe i Damian Gjiknurit.

Insistimit të vazhdueshëm të gazetarëve me pyetjen se si mundet një qeveri të marrë kompetenca prokurorie për të hetuar dhe arrestuar politikanë, lideri i opozitës dha këtë përgjigje: "Qeveria  e ndalon arrestimin e tij, duhet të mos ketë asnjë ndërhyrje politike si ajo e Ramës për të mos arrestuar Dakon. Një nga arsyet e shkarkimit të Xhafës ishte që për luftën e klaneve rrezikoi arrestimin e Vangjush Dakos.  Damian Gjiknuri që është kapur duke vjedhur vota duhet të shkojë në burg".

Kryetari i Partisë Demokratike nisi këtë të martë takimet e para për të konkretizuar vendimin e marrë në bllok nga opozita e bashkuar për djegien e mandateve. Lideri demokrat Lulzim Basha, takoi në selinë blu kreun e Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, njëherësh ish-president. Do të jetë pikërisht ky këshill që do të ndjekë procedurat që do të 135onin përfundimisht vendimin për djegien e mandateve të deputetëve.

Në një prononcim për gazetarët pas takimit, kryedemokrati Basha tha se nga e enjtja nuk do të ketë më parlament. Ditë kur opozita, pas tubimit të së shtunës para kryeministrisë, do të mblidhet në një protestë tek parlamenti.

"Ajo që do të ndodhi është kjo: Nuk ka kthim prapa. Nuk është thjeshtë djegie mandatesh. Nuk do të ketë më parlament, nuk ka patur. Nuk do të ketë parlament fasadë. Ata mund të mblidhen, të vazhdojnë të marrin vendime kundër shqiptarëve, shqiptarët do t’i përgjigjen dhe ne do të jemi krah shqiptarëve për t’u përgjigjur që nga dita e enjte.", tha Basha.

Detyra e parë e qeverisë tranzitore - tha Basha - "do të jetë të arrestojë politikanin e kapur në vjedhje votash, Vangjush Dako, kryebashkiak i Durrësit".

"Dua të sqaroj diçka shumë qartë dhe prerë. Çfarë do të thotë qeveri tranzitore?

E para, dorërheqja e Edi Ramës, largimi i Edi Ramës dhe hetimi i tij. Dhe qeveria tranzitore detyrë të parë dhe tranzitore do të ketë të arrestojë politikanët e kapur në vjedhje votash Vangjush Dakon. Është qeveria që ndalon arrestimet e tyre apo jo, se nuk jemi në një shtet demokratik. Qeveria duhet të mundësojë që të mos ketë asnjë ndërhyrje politike si ajo që bëri Edi Rama për të mbrojtur Vangjush Dakon.

Një nga arsyet e shkarkimit të Fatmir Xhafës - nuk ishin arsyet për të cilat duhet të ikte, për vëllain trafikant - por sepse për luftën e klaneve rrezikoi arrestimin e Vangjush Dakos. Vangjush Dako duhet të ishte në burg, është kapur duke vjedhur vota. Çfarë thoni ju tani, do t’ju shisni dëngla shqiptarëve?! Askush nuk mund t’iu shesë dëngla shqiptarëve. I kanë hapur sytë shqiptarët. Vangjush Dako duhet të shkojë në burg. Çdo politikan që është kapur duke vjedhur votat duhet të shkojë në burg.

Damian Gjiknuri është kapur duke vjedhur votat me krimin e organizuar me Ymer Lalën në Dibër që në vitin 2016, duhet të shkojë në burg. Ata që kanë vjedhur votat me Habiljat, me Shullazët, duhet të shkojnë në burg.Taulant Balla që ka vjedhur votat me Çelët dhe me Sanxhaktarët duhet të shkojnë në burg.

Përndryshe nuk ka për të patur zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në burg do t’i çojë drejtësia por na duhet një qeveri që nuk do të pengojë drejtësinë të bëjë punën e saj. Kjo është qeveria tranzitore. Hapi i parë është dorëheqja e Ramës dhe për këtë nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë negociatë", tha Basha.

I pyetur nëse djegia e mandateve do të pasohet nga bojkoti i zgjedhjeve lokale, Basha nuk jep një përgjigje: Merruni një herë me këtë çështje dhe qëndroni fuqimisht në të. Sepse gjëja më e dëmshme që mund të bëni sot është që ta trajtoni këtë si një proces rutinë dhe të pyesni çfarë do të ndodhi pas tre, pas katër muajsh.

Në mbledhjen e grupit parlamentar të PD-së, dje u vendos të mandatohet kryetari Basha që të mbledhë këshillin kombëtar për marrjen e vendimit përfundimtar të djegies së mandateve. Gjithashtu është vendosur ngritja e një grupi pune për teknikalitet. Pjesë e këtij grupi do të jenë individë brenda PD që njohin ligjin dhe procesin zgjedhor, Gazment Bardhi, Oerd Bylykbashi, Enkelejd Alibeaj, Clirim Gjata dhe Ivi Kaso.

 

G.M.
Komento

Komente

 • O ligesi: 20/02/2019 09:01

  Ja I futet ne burg Dakon e Ramen,po me ju si t'ia bejme pastaj?Kush ju fut juve ne burg,apo do shkoni vete sapo te dorezoni mandatet??????Jeni aq te etur per pushtet sa cfare nuk po I beni ketij vendi!Ore me Ameriken apo me Rusine jeni ju?Kjo sjellje pro pushtetit tuaj e kunder zhvillimit te Shqiperise po ju ben me teper serbe e ruse sesa shqiptare qe vuajne per fatin e Shqiperise!Mire e thoshte Migjeni,duhet nje grusht I forte t'ju marre perpara te gjitheve si Parlament.

  Përgjigju
 • [email protected]: 19/02/2019 19:15

  Ky injorant njeri qe po ben cdo gje qe te mos eci shqiprija përpara dhe njerzit pa pike llogjike që e përkrahin

  Përgjigju
 • Koli: 19/02/2019 17:06

  Po duam qe te hysh ti me pare ne burg si vrases i Shqiptareve dhe hajdut i 230 milion eurove ne rrugen e kombit i korruptuar duke degraduar bashkine tirane dhe destabilizues te vendit. Lidhur me sherbimet sekrete Serbe dhe ndershkues te luftetareve te lirise ne Kosove me gjyqet famkeqe Serbe. Armik i kombit. Kundershtar i frymes properendimore dhe kundershtar i udhezimeve te USA.

  Përgjigju
 • redi: 19/02/2019 15:29

  Lul me mire jep doreheqe; dhe paraqitu para drejtesise se ke hesape per te lare .Saliu me keshillat qe te jep po te pregatit per ne Rec dhe mbas teje majtas dhe djathtas .Ti nuk kupton ato qe flet , pasi ti je per burg dhe kerkon vetem per te kundershtaret. Heqja e mandateve ,eshte rruga per te dale para drejtesise ndoshtadhe Rama do hetohet po doli fajtor .Ju jeni elita me e korruptuar e shtetit 100 vjecar shqiptar

  Përgjigju
 • Era: 19/02/2019 13:58

  Nuk kuptoj dicka.. Perse te hetojne Ramen dhe jo Berishen? Pse te hetojne socialistet dhe jo demokratet? Sikur gjate qeverise Berisha nuk kishte korrupsion ne Shqiperi... Me ndihmoni te kuptoj

  Përgjigju
  • CaBone: 19/02/2019 14:38

   Po kta jan te gjith te virgjer e dashur Era.

 • Robshi: 19/02/2019 13:31

  E nxori luli luanin...thuaj te gjithe lulushi lulushi nxirr luanin me ne fund e nxori...tani mos i kerkoni te mos kafshoje...

  Përgjigju
  • O probsh: 19/02/2019 20:26

   Lulushi eshte macja e salehut, macja ska gje per te nxerr. Vetem bishtin e lun kur shef maçokun(Ramen).

 • Bruno: 19/02/2019 13:18

  Kush e mban mend se une e ka harruar. Zgjedhjet ne 2017 nuk u organizuan nga nje qeveri teknike.

  Përgjigju
 • ETHEM LALAJ: 19/02/2019 13:06

  O ZOT CFAR SHPISI,GOJESHTHURURI,HAKMARRSI,IDIOTI,VJEDHESI, VRASESI. PO TE BEHET KY KM I VENDIT DO ARRESTOJE 90 % TE PS,DO I RRAFI PERDITE,DO I DETYROI TE LARGOHEN NE MIGRIM..OSE DO I VRASI SI NE 21 JANAR.I VRAU E THOT JO.VODHI E THOT JO.SHITI DETIN E THOT JO.LOBOI ME RUSET E THOT JO.HA E PI ME TRAFIKANTET E THOT JO.7×7 42 E THOT JO.SHET ELEKTRIKUN ME KG E THOT JO.ORA 12 E THOT 13.ESHTE PA DIPLLOME E NUK E TREGON KU E KA E SI E KA MARRE.MXJERR VEZET NGA XHEPI E JA JEP MAFJES SE 21 JANARIT.OH SA SHUME KRIME KA BERE KY ADOLESHENT..!

  Përgjigju
 • Bruno: 19/02/2019 12:44

  Gjithe shqiptaret qe i besojne pd-se i kane hapur syte tjeret jane buddallenje. Zgjedhje te drejta jane kur kryetar i komisionit te jete Ristani dhe kryeminister te behet Luli.

  Përgjigju
  • Maks: 19/02/2019 14:21

   Rames i erdhi fati ne der tani ai mund ti arrestoj te gjith per shkaterrim shteti

 • Juncaj: 19/02/2019 12:32

  Ngrohuni ca minuta nga djegia e mandateve se pastaj do ngrini ne birucen e ftohte per vite te tera

  Përgjigju
 • toni: 19/02/2019 12:24

  ramen e zgjodhi populli,,dhe popullit ti ruani c.. se nuk ua jep kur voten o lule

  Përgjigju
 • Gjirokastriti i djathtë: 19/02/2019 12:10

  Dashamir Aliko ose ndryshe Dashi i Lazaratit, u pasurua nga lekët që merrte nga dhënia me qira e tokave për mbjelljen e hashashit, sot kryetar i PD në Gjirokastër...Si mund të votojnë gjirokastritët PD? ( që thotë se do të luftojë drogën dhe krimin ) Ja ky ekuacion nuk më del. Nuk paska asnjë intelektualë PD-ja në Gjirokastër? Apo elektorati i djathtë kanë ngelë vetëm fshati i hashashit...?

  Përgjigju
  • Robshi: 19/02/2019 14:28

   Vllai ekuacion i veshtire eshte...megjithate justifikou me faktin qe keta mbollen gjithe pjesen tjeter te vendit pervec gjirokastres dhe mbyll syte...perpos shakase turp eshte te perfundosh me ate kryetar megjithate uro qe per bashkine ose per deputet te kete perfaqesim dinjitoz..

 • E keqja ktij populli: 19/02/2019 11:58

  Ne kto komentet kunder lulit qe do te hetoje Ramen dhe te arrestoje Dakon duket pse jena vendi me i prapambetur ne europe. Shpetoni Ramen se ate keni merak. Kur eshte Basha kriminel pse nuk e arrestojne? Pse eshte kryetar opozite dhe personi me me shume mundesi te behet kryeminister pas Rames? Ky doli tani dhe tha do e hetoj Ramen. Po te kete ndo nje prove PS o tani o kurre, por vec llafe kane. Mashtrime sa me fitu zgjedhjet se jane pertace me punu

  Përgjigju
  • tea: 19/02/2019 14:44

   nje gje nuk kuptoj, c'pune ka qeveria me hetimrt dhe arrestimet. Apo do kthejne kohen kur Sala urdheronte prokurori e shik, per te arrestuar kundershtaret e vet.

 • Erli: 19/02/2019 11:54

  Bravo. Mos u dorezoni

  Përgjigju
 • Tata: 19/02/2019 11:31

  Te qift populli nonen o vrases .Un me mire te vdes se sa re jem popull i nje krimineli nje hajduti nj mashtrues pasha .Te ka hip vetja ne qejf o i mallkuar po të zere haku i popullit tend qe i genjen me ka 50.000 dhe nje pace .do te djegin ne zjarr o.te djegt zjarri i xhehenemit .Nje gje qe te vije era qytetari nuk bëre o i msllkuar

  Përgjigju
  • Tatimi: 19/02/2019 13:03

   Tata ti nga varri po shkruan nese jeton ne shqiperi prandaj se kupton ku je ndryshe sdo betoheshe aq rende.

 • Roooot: 19/02/2019 11:29

  O luli po per vete sja vlen nje hetim .... pstaj burgim .....apo squen te tuat se eke pas mamin e bukur....

  Përgjigju
 • Fad: 19/02/2019 11:07

  Or kalama komik, o njeriu qe qesh, or budall buz vici, shko dhe bej dekleraten me dor ne kqz qe e dorzon mandatin or mashtrues, or te shkerdhfsha ku ti kesh mor rob q..re. Po e pate harruar 97 pyt nje cik ate plak shkallaqin si ju mernin zvarr ju te pd populli dhe prasi ja u futi ne bythe.

  Përgjigju
 • Luli eshte Lolo: 19/02/2019 10:29

  Ne emer te kujt flet ti mor Zagar. Nuk ka parlament? Kush ta ka lene parlamentin ty mor zuzar joteme apo yt ate, apo jotshoqe. Shko more gremisu gjekundi dhe leri shqiptaret rehat. Politikan qarraman. Sa here qe e sheh se nuk fiton dot, kerkon qeveri teknike. Politikan qullavec idiot qe nuk ka vend ku te rrije. Lolo!

  Përgjigju
 • Rruqja: 19/02/2019 10:24

  E po ksaj i thon .hapu dhe .Nje vrases nje hajdut i ndyre bon komanden .i un o radh e vdiqa .turp i madh per nje force pilitike qe kte periudhe shprese per Shqiptaret per ne B.E. nxjerrin lloj lloj marifetesh .Kriminelet dhe hajdutet dashurojn vetem Errsiren se drita i pervelon .

  Përgjigju