Dosja e ish-zyrtarit të lartë, drejtori i FBI: Sjellja e tij krejtësisht e papranueshme! Kryeprokurori i SHBA: Kush nuk respekton betimin, mban përgjegjësi

Dosja e ish-zyrtarit të lartë, drejtori i FBI: Sjellja e tij krejtësisht e papranueshme! Kryeprokurori i SHBA: Kush nuk respekton betimin, mban përgjegjësi

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray

SHBA- Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, ka reaguar për herë të parë për hetimin e nisur ndaj ish-agjent special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, Charles McGonigal.

Ai është shprehur se fakti që McGonigal është arrestuar tregon se kjo agjenci është në gjendje që të kontrollojë veten.

“Ishin agjentët e FBI-së që "metodikisht dhe profesionalisht" e përpiluan çështjen kundër McGonigal. Ajo që unë mendoj se akuzat në këtë rast demonstrojnë është gatishmëria e FBI-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme. Ne po flasim për një djalë që është larguar nga FBI për më shumë se katër vjet tani" tha Wray.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland tha se çdo kush që nuk mban betimin e bërë do të mbajë përgjegjësi.

“Ne e marrim këtë betim seriozisht dhe do të sigurohemi që kushdo që nuk e përmbush atë betim të mbahet përgjegjës”, u tha Garland gazetarëve.

Ish-agjenti i lartë i FBI-së Charles McGonigal  po përballet me dy akuza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një në Nju Jork dhe një në Uashington D.C., ku në rastin e parë akuzohet se ka ndihmuar Oleg Deripaska, një oligark rus nën sanksione, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Akuza tjetër lidhet me 2 shqiptarë, pasi zyrtari i lartë i FBI, po hetohet për marrjen 225 mijë dollarëve nga shqiptaro-amerikani Agron Neza, ish agjent shqiptar i inteligjencës, dhe mosdeklarim të tij, për të cilin ky i fundit pretendon se ia ka dhënë borxh.

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bubi: 28/01/2023 04:51

    Edhe ne seriozisht e marrim ndaj dhe e lame pushim Ramen. Sa te qitsohet cik. Shume e rende qe e paski lene ate maskarain e FendBeIii-se te mashtroje udheheqesin tone. Ato leket ju lutemi kthejini mrapsht se ka per bere nje banjo turke shefi ke lulishtja e Kryeministrise. Mire eshte te na i ktheni me shoqen Kim se ajo ia di huqet shefit tone.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Më i madh i 20 viteve të fundit, ja çfarë ka mbetur nga zjarri në Shkodër, tregtarët kërkojnë ndihmën e shtetit

Më i madh i 20 viteve të fundit, ja çfarë ka mbetur nga zjarri në Shkodër, tregtarët kërkojnë ndihmën e shtetit