DOSJA K/ Selim Mborja, filantropi që komunistët e ndiqnin për ta ekzekutuar

Dosja K në Report Tv sjell historinë e Selim Mborjes, filantropistit korçar, që komunistët e ndiqnin për ta ekzekutuar. Investimet dhe donacionet e tij në një varg veprash të rëndësishme në Korçë, nga klubet sportive, ndërtimi I spitalit, prefekturës e deri tek Shoqëria se Përgjithshme Elektrike e Korçës. Pse komunistët e Korçës e vendosën në krye të listës së njerëzve qe duheshin zhdukur në fund të luftës dhe si u njoftua ai për rrezikun që kanosej nga një letër anonime., duke u detyruar të linte gjithçka kishte e të arratisej në Selanik.

Është një emër bamirësi në Korçë, rreth të cilit lidhet pjesa dërrmuese e historisë së zhvillimit të qytetit. Ai është Selim Venxha, i njohur gjerësisht me mbiemrin Mborja, që e mori nga fshati i tij i lindjes.  Ai ngriti për herë të parë në qytet fabrikën më të madhe të birrës dhe më moderne për kohën, fabrikën e birrës Korça, së bashku me  investitorin Italian Umberto Umberti. Po ashtu, bamirësitë më të mëdha në qytet, në vitet ’30, ’40,  mbajnë pothuaj të gjitha emrin e tij.

Ai njihet edhe si mbështetësi dhe kryetari i “Club Tenis Korça”, një sport, që  nuk mund të mungonte në një qytet  si Korça, që njohu zhvillim ekonomik dhe kulturor në vitet ’30-të. Emri i tij haset në krijimin e Shoqërisë së Përgjithshme Elektrike të Korçës, e krijuar më 1925, e specializuar për prodhimin dhe shpërndarjen e energjisë elektrike. Po ashtu ai njihet si bamirësi që dhuroi truallin për ndërtimin e spitalit të ri në Korçë. Ai ka kontribut, po ashtu,  në ndërtimin e ujësjellësit të qytetit dhe në ndërtimin e godinës së Prefekturës, ku emri si dhurues i Selim Mborjes renditet në krye të listës me 1000 franga ari.

Por pavarësisht rolit të tij si bamirës dhe investitor, në  zhvillimin e qytetit dhe jetën ekonomike e shoqërore,  jeta e Selim Mborjes mori një rrjedhë drastike menjëherë pas marrjes së pushtetit nga komunistët, kohë kur shumë andrralla do t’ia behnin në jetën e tij si pasojë e përndjekjes së komunistëve, të cilët donin ta arrestonin me çdo kusht. Ata kishin parashkruar një skenar edhe për Selim Mborjen, ashtu siç kishin bërë pothuajse për të gjithë filantropët, biznesmenët e suksesshëm dhe njerëzit më të ndritur të elitës intelektuale të viteve ‘30-‘40.

B.K/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës

Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës