Fërgesë me mish viçi nga zonja Vjollca

Fërgesë me mish viçi

Përbërësit:

500 gr mish viçi

1 qepë

3 thelpi hudhër

1 lugë çaji salcë

kripë dhe piper të zi

1 lugë çai piper të kuq

pak spec pikant ( opsionale)

300 gr gjizë

pak vaj dhe 1 lugë gjelle gjalp

2 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë

1 gjethe dafinë ose nenexhik

Përgatitja:

Fillimisht në një tenxhere kaurdisim në 1 lugë gjelle vaj mishin të prerë në kubikë sat ë zverdhet pak, shtoj në të ujë të ngrohtë sat ë mbulohet mishi dhe sa të ziejë në temperaturë mesatare për 40-45 minuta. Ndërkohë në një tigan vendos qepën në kubië, kripë dhe e lë të mbuluar me kapak deri sa qepa të mos ketë lëng. Shtojë vaj, gjalp dhe e kaurdisim atë deri sa të verdhet lehtë, Shtojmë hudhrën dhe 2 lugë gjelle miell misiri dhe I kaurdisim me qepën për 2-3 minuta , salcë, piper të kuq dhe e I shuajmë me lëng dhe shtojmë në të dhe mishin e lëngun e mebtur mesatarisht 400-500 ml lëng mishi, mund të vendos pak sec pikant nëse e dëshironi e lëmë të ziejë të gjithë përbërësit deri sa konsistenca të jetë lidhur, më pas shtojmë gjizën, majdanoz, e trazojmë ngadalë e më pas e transferojmë fërgesën nga tigani në tavë dheu dhe e vendosim në furrë 230 gradë Celsius për 10-15 minuta.

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi