I bëjnë pritë në hyrje të banesës në Vlorë, plagoset me 4 plumba në këmbë 38-vjeçari! Subjekt i OFL-së dhe i dënuar më parë për drogë

Vlora nuk gjen qetësi nga atentatet me armë zjarri. Mbrëmjen e djeshme i është bërë pritë dhe qëlluar me armë zjarri 38-vjeçarit Edison Begaj, i cili i ka shpëtuar sulmit në fshatin Kaninë të Vlorë. Begaj është qëlluar me 4 plumba në hyrje të banesës së tij duke mbetur i plagosur. Plumbat e kanë kapur atë në këmbë, ndërsa ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve.

Autori ka qenë në këmbë dhe ka pritur deri sa 38-vjeçari të kthehej në banesën e tij për t'i qëlluar me pistoletë. Ka qenë errësira e madhe në zonë që ka shpëtuar dhe jetën e 38-vjeçarit, pasi plumbat e kanë kapur në pjesën e poshtme të trupit. 38-vjeçari është shfaqur i plagosur në spital dhe ndodhet jashtë rreziku për jetën.

Në dëshminë e tij të parë, Begaj ka thënë para hetuesve se nuk e ka parë autorin dhe nuk e di se kush mund të jetë, kjo edhe për shkak të errësirës në zonë.

Autori ka qenë i fshehur mes ullishteve të Kaninës duke pritur 38-vjeçarin. Ai po qëndronte në këmbë dhe pasi ka qëlluar nga 3 metra largësi Edison Begën është larguar po në këmbë nga vendi i ngjarjes. Më pas është marrë nga një automjet në gjysmë të rrugës dhe është larguar. Policia i është vënë menjëherë nga pas në ndjekje, por autori ka mundur të shpëtojë.

Për ngjarjen  pistat e hetimit janë ajo e prishjes së pazareve të drogës ose një konflikt i kohëve të fundit që mund të ketë pasur 38-vjeçari. Për ngjarjen policia ka shoqëruar 5 persona.

Edison Begaj nuk është një emër i panjohur për drejtësinë. Ai është subjekt i OFL dhe i dënuar dhe kapur disa herë me drogë përgjatë viteve. Në shkurt të 2010 ai është dënuar me 7 vite e 6 muaj burg për drogë. Por ashtu edhe në vitin 2015 Begaj u kap me 50 kg lëndë narkotike të llojit marijuanë "çokollatë", në vendin e emërtuar "Qafa e Kuzum Babasë".  

4 muajt e fundit qyteti i Vlorës nuk ka gjetur gjetësi në lidhje me ekzekutimet me armë zjarri dhe plagosjet ku disa dyshohet për prishje të pazareve të drogës e disa për sherre momentale

Më 27 maj u plagos 39-vjeçari Ergys Likaj pas një sherri me një 18 vjeçar.

Më 22 maj u ekzekutua më breshëri kallashnikovi  para biznesit të tij Delon Troqe, i cili kishte pak kohë që ishte kthyer nga Spanja

Më 10 maj u ekzekutua me breshëri kallashnikovi Bledar Birçaj, i cili gjithashtu nuk kishte shumë kohë që ishte kthyer nga Spanja

Më 3 mars vitet me breshëri kallashnikovi Tauland  Beqiraj (Manaj, Gjikaj) 

Më 6 shkurt ekzekutohet me kallashnikov Gentjan Qarri, i njohur me pseudonimin "Geçe".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:33
Atentati në Vlorë, autori i shpëtoi ndjekjes së policisë! Qëlloi 38-vjeçarin nga 3 metra largësi! 5 të shoqëruar

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me atentatin në Vlorë, ku Edison Begaj mbeti i plagosur. Autori ka qenë i fshehur mes ullishteve të Kaninës duke pritur 38-vjeçarin.

Autori ishte në këmbë dhe pasi ka qëlluar nga 3 metra largësi është larguar po në këmbë nga vendi i ngjarjes. Më pas është marrë nga një automjet në gjysmë të rrugës dhe është larguar. Policia i është vënë menjëherë në ndjekje nga pas, por autori ka mundur të shpëtojë. Për ngjarjen policia ka shoqëruar 5 persona.

Ora 11:26
Iu bë atentat para banesës në Vlorë, dëshmia e parë e të plagosurit

Edison Begaj i shpëtoi një atentati në Vlorë para shtëpisë së tij, ku autori qëndronte shumë afër tij në pritje për ta vrarë. 38-vjeçari është plagosur në këmbë me 4 plumba dhe po merr mjekimin në spitalin e Vlorës. Në dëshminë e tij të parë, ai ka thënë para hetuesve se nuk e  ka parë autorin dhe nuk e di se kush mund të jetë, kjo edhe për shkak të errësirës në zonë.

Ora 10:30
Në 5 muaj Vlora nuk gjen qetësi, të gjitha atentatet e kryera

Vlora në pesë muajt e parë të vitit 2021 nuk ka gjetur qetësi. Përveç atentatit të dështuar për eliminimin fizik të Edison Begajt, qyteti është tronditur edhe katër herë të tjera në atentate mafioze, duke e renditur në vendin e parë për krimin gjatë këtyre muaj.

Gjithçka filloi në datën 6 shkurt, me ekzekutimin me kallashnikov të Gentjan Qarrit. Viktima po lëvizte në këmbë kur në drejtim të tij u qëllua me breshëri plumbash. Ngjarja vijon të jetë e pazbardhur, ndërsa dyshohet të jetë për larje hesapesh dhe prishe të pazareve të drogës. Qarri ishte dënuar në Itali me 11 vite burg për trafikim të lëndëve narkotike.

Pa u bërë një muaj, Vlora do të bënte sërish lajm në kronikën e zezë. Tauland Gjika sapo kishte debatuar me autorët në një lokal në Vlorë për shkak të një borxhi dhe ishte larguar. Gjika u ekzekutua sapo doli nga automjeti i tij me xhama të zinj. Njëri prej autorëve, Hansi Jonuzi, u arrestua në ditën e ngjarjes. Pak javë më vonë në polici u vetëdorëzua edhe Skerdian Gabrani.

Prilli u mbyll në qetësi në Vlorë, por 10 maji riktheu sërish atentatet mafioze. Bledar Birçaj u ekzekutua në një atentat të mirëorganizuar nga dy persona, ndërsa po lëvizte me dy persona të tjerë në automjetin e tij. I kthyer vetëm një muaj më parë nga Spanja, vrasja e Birçaj po hetohet për konflikte që mund të ketë pasur atje. Hetuasit akoma nuk kanë mundur të gjejnë makinën e atentatorëve.

Kur jehona e plumbave ndaj Bledar Birçajt akoma nuk ishte shuar, Vlora u trondit sërish. Delon Troqe u ekzekutua para biznesit të tij mbrëmjen e 21 majit. Ndaj 38-vjeçarit, i cili sapo ishte kthyer nga Spanja u qëlluar me breshëri kallashnikovi nga dy persona. Autorët u larguan dhe dogjën mjetin në fshatin Sherishtë. Edhe Troqe kishte pak kohë që ishte kthyer nga Spanja.

Ora 09:29
Atentati në Vlorë, policia lë provat në vendin e ngjarjes! Njolla gjaku, gëzhoja e shenja plumbash, çfarë ka mbetur pas (VIDEO) 

Pas atentatit që Edison Begajt iu bë gjatë natës në hyrje të shtëpisë së tij, në vendin e ngjarjes kanë mbetur njolla gjaku dhe gëzhojat e plumbave. Gëzhojat duket se janë harruar nga policia gjatë mbledhjes së provave. 38-vjeçari mbeti i plagosur pasi 4 plumba e kanë kapur atë në pjesën e këmbëve, ku autori nuk ka parë nga errësira e madhe që ishte në zonë.

Ora 07:42
Kush është Edison Begaj që iu bë atentat në Vlorë, subjekt i OFL, i dënuar për drogë (FOTO)

I plagosuri Edison Begaj

Mbrëmjen e djeshme në hyrje të banesës së  tij Edison Begajt i është bërë një atentat, i cili përfundoi i plagosur në pjesën e këmbëve. 38-vjeçari Begaj nuk është një emër i panjohur për drejtësinë. Ai është i dënuar për drogë më 7 vite e 6 muaj burg në 2010, ndërsa është bërë edhe subjekt i OFL-së në lidhje me pasurinë e tij. Edhe në 2015 Begaj u kap me 50 kg lëndë narkotike të llojit marijuanë "çokollatë", e paketuar, së bashku me 3 të tjerë në vendin e emërtuar "Qafa e Kuzum Babasë". Lënda narkotike u gjet brenda automjetit tip "Jeep" që posedohej nga shtetasi Edison Begaj.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kurioxi: 30/05/2021 09:21

  na ish ki moo

  Përgjigju
  • Labi: 31/05/2021 01:24

   Armando arixhiu ujku i dukatit ai i ben tr gjitha vlote

  • doqja: 30/05/2021 11:11

   Per ngjarjet ne vlore pse nuk pyet policia bujar leskajn

  • Kaninjoti: 30/05/2021 11:02

   Pyet motrën tënde nga ishte robqir muti

  • Leon: 30/05/2021 10:53

   Shoku faqedjegurit cpaten me kte kaniniotin mo paste kemben e mbare

  • Bujar sukth: 30/05/2021 10:39

   Nga vendi i golave.

  • Vlore: 30/05/2021 10:19

   Pyet mamin

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Teuta bën 'shopping' te Kukësi, një sulmues për Edi Martinin

Teuta bën 'shopping' te Kukësi, një sulmues për Edi Martinin