Kreshnik Spahiu: Nesër Albin Kurti do kërkojë falje në Tiranë, që u mbyll me 'Ballkanin e Hapur' dhe u hap me 'Serbinë e mbyllur'

Kreshnik Spahiu: Nesër Albin Kurti do kërkojë falje në Tiranë, që u mbyll me 'Ballkanin e Hapur' dhe u hap me 'Serbinë e mbyllur'

Edi Rama dhe Albin Kurti

Nesër Albin Kurti mbërrin në Tiranë për të takuar Edi Ramën. Tashmë jo zemërthyer me kryeministrin e Shqipërisë por i penduar dhe kokë ulur. Patriotizmi dhe nacionalizmi i tij brenda një viti janë venitur dhe janë transformuar në internacinalizëm socialist. “Patrioti” i madh që refuzoi Ballkanin e Hapur u hap me Serbinë e mbyllur.

Albin Kurti po vjen në Tiranë më qesharak dhe më amator se çdo lider i shqiptarëve të Kosovës në këto 30 vjet. A ju kujtohet se çfarë thoshte Albin Kurti një vit më parë?

- nuk ulem në një tryezë me Vuçiç

- nuk ka Ballkan të hapur pa njohur Serbia, pavarësinë e Kosovës

- nuk ka Ballkan pa njohur krimet e luftës

- nuk duhet ulur Rama me Vuçiç pa na kthyer eshtrat e të zhdukurve

- nuk ka Ballkan të Hapur pa ndërprerë Serbia fushatën kundër njohjes Kosovës.

Nesër Albin Kurti mbërrin në Tiranë pasi ka përqafuar Serbinë e Madhe. Albin Kurti nuk u hap me Ballkanin por u hap me Serbinë. Marrëveshja e Ohrit njohu “Vetëvendosjen” e serbëve në Kosovë. Albin Kurti i hapi oreksin Serbisë dhe njohu 10 komuna autonome brenda Kosovës. Albin Kurti u ul me Vuçiç pa Edi Ramën dhe bëri një pakt 100% të kundërt me ato çfarë refuzonte Ballkanin e Hapur.

- Albini u hap me Serbinë këmbëkryq me Vuçiç

- Albini u hap me Serbinë pa njohur Kosovën as de fakto dhe as de jure

- Albini u hap me Serbinë pa kërkuar falje Beogradi për krimet e luftës

- Albini u hap me Serbinë pa u kthyer eshtrat e të vdekurve

- Albini u hap me Serbinë pa u anëtarësuar Kosova në OKB

A mundet nesër Albin Kurti t’i thotë 10 milion shqiptarëve pse refuzoi 3 liderë shqiptar në Tiranë, Shkup dhe Podgoricë për Ballkanin e Hapur?

Pse Albini u mbyll me Ballkanin e Hapur dhe u hap me Serbinë e mbyllur. Është koha ta ndajmë nëse ka tradhtuar Albini apo Edvini. Në të kundërt Albini nesër duhet kërkojë falje për arsyet pse refuzoi Ballkanin e Hapur dhe për të njëjtat shkaqe beri pazar me Vuçiç.

Sot SHBA dhe BE i kërkuan Albin Kurtit të fillojë zbatimin e marrëveshjes që ra dakord me Vuçiç për autonominë e Serbëve në Kosovë duke e nxjerrë lakuriq para popullit të Kosovës. Albin bëhu burrë dhe trego arsyet pse e drodhe dhe pse pranove hapjen me Serbinë pa 6 kushtet që premtove? Albin hapi dyert dhe kufijtë me Shqipërinë, së paku aq sa i hape me Serbinë…..

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbër: 25/03/2023 00:30

    Neser Albini so is thotë në sy Edvin shkjaut shqipfols se mjaft na tradhtove oas shpine, në i din të gjitha të zezat që na icke shkaktuar. Albini Falkenberg Nik i kerkon një tradhtari si ky mjeran Edvini. ” Balkanin ( me një L,serve) e hapur serborus ” nere dhe gute në prapanic i Kraishnik Spahiçi…separat Kosova Nik i bashkohet Serbis gjenocide o i marrë ….!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij