Llukanik me lakër të bardhë nga zonja Albana

Llukanik me lakër të bardhë

Përbërësit:

 • 8 llukanik
 • 1 lakër mesatare
 • 4 ls gjalpë
 • 2 qepë
 • 1 gjethe dafine
 • 1 tufë majdanoz
 • 3 gota ujë të ngrohtë
 • 1 ls pelte domate
 • ½ lç sheqer
 • 1 ls kripë
 • Piper i kuq i ëmbël
 • Piper i zi, rigon

Përgatitja:

Pastrojmë lakrën e presim hollë dhe e lajmë. Në një tigan hedhim qepën e grirë hollë dhe e kaurdisim me pak gjalpë. Më pas Shtojmë lakrën e prerë hollë dhe kur t’i bie volumi i lakrës shtojmë pelten e domates, të cilën e tresim në ujë të nxehtë më parë, shtojmë piper të zi, piper të kuq.

Më pas shtojmë ujin e ngrohtë, shtojmë rigon, dafinë dhe  kripë.

Ndërkohë në një tigan tjetër të ngrohur, presim llukanikët në copëza dhe i skuqim. Më pas i kalojmë në tiganin tjetër, ku është lakra, dhe i lëmë të marrin një valë dhe më pas është gati për servirje.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli