Lobimi rus/ Basha refuzon prokurorinë: Më njihni me faktet, pastaj vij...'Më 21 qershor do të shoqërohet forcërisht!'

Në orën kur duhej të ishte në prokurori, 09:30 të mëngjesit të sotëm, kryedemokrati Lulzim Basha nuk është paraqitur në derën e organit të akuzës, por ka bërë një reagim zyrtar shpërndarë nga zyra e shtypit të PD-së, ku shfaq refuzimin e tij për të shkuar në Prokurori. Basha thotë se më parë,  prokuroria duhet ta njohë me faktet që ka nga hetimi, duke shtuar se atëherë do të ishte i gatshëm të shkonte. Prokuroria i lë kohë deri më 20 qershor për tu paraqitur, ndryshe të nesërmen më 21 qershor, do shoërohet me forcë nga oficeri gjyqësor. Më 21 qershor është dita kur opozita do të mbajë protestën e 9 kombëtare kundër qeverisë.

Prokuroria e Tiranës, e cila e ka vënë në hetim lidhur me çështjen e financimit rus për lobimin në Shtete e Bashkuara të Amerikës, e thërriti më 12 qershor për ta njohur zyrtarisht sot, 17 qershor, me akuzat si i pandehur. Lideri i opozitës joparlamentare akuzohet se ka fshehur financimin prej 650 mijë dollarë në SHBA për fushatën elektorale të vitit 2017.

Në një letër dërguar sot Prokurorisë, kryedemokrati Basha, së bashku me Arben Ristanin, ish-sekretarin e Përgjithsëm të PD-së si dhe ekonomistin e selisë blu, Ilir Dervishi, të tre në hetim,  thonë se nuk do të shkojnë derisa prokuroria të zbatojë me përpikëri ligjin. 

“Ju nuk keni parashtruar në njoftimin tuaj asnjë fakt që ka dalë nga hetimet, duke mos plotësuar detyrimet ligjore”

Lulzim Basha

Ai e mbyll letrën duke theksuar se “duke kërkuar gatishmërinë time për të zbatuar ligjin, kërkoj nga prokuroria, që të bëjë të njëjtën gjë. Në keto kushte, kërkoj plotësimin e ftesës për paraqitje, siç ju detyron ligji, duke rikonfirmuar gatishmërinë time për t’u paraqitur sipas njoftimit të dërguar nga ana juaj në përputhje me ligjin”.

PD ka paraqitur edhe nenet e Kodit të Procedurës penale, ku pika 3 e nenit 308 kërkon parashtrimin e përmbledhur të faktit, dhe neni 128/a e bën kërkesën të pavlefshme.

Në thirrjen për tu marrë në pyetje në cilësinë e të pandehurit, organi i akuzës, me firmë të tre prokurorëve, Ervin Karanxha, Gjergji tako dhe Kolë Hysenaj, thotë se nëse Basha nuk paraqitet në ditën dhe orën e caktuar pa pasur pengesë të ligjshme, urdhërohet shoqërimi i detyrueshëm nga Policia Gjyqësore.

Kështu, pas refuzimit, Prokuroria e Tiranës vendosi se deri Basha duhet të paraqitet deri më 20 qershor në orarin e përcaktuar, ndryshe do të shoqërohet forcërisht. Urdhri i Prokurorisë i është drejtuar Policisë së Tiranës, e cila do të bëjë shoqërimin e detyrueshëm të liderit demokrat, në rast se Basha do të refuzojë sërish të shkojë.

Prokurorisë së Tiranës i janë dashur 20 muaj hetime për të dalë në konkluzionin se Lulzim Basha, kryetar i PD dhe dy funksionarët e lartë të kësaj partie duhen të merren të pandehur për financimin e dyshimtë të përdorur për lobimin në SHBA. Sipas burimeve të Shqiparja.com, Prokuroria e Tiranës është ndihmuar edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës  dhe FBI duke e furnizuar me të dhëna dhe informacione.

Konkretisht, Basha, Ristani dhe Dervishi akuzohen për “Pastrim të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale (pastrim parash)” dhe “Falsifikim të vulave, stampave ose formularëve”, akuza këto që rrezikojnë t'i dënojnë deri ne 10 vite burg.

Letra e Lulzim Bashës dorëzuar sot Prokurorisë

E.L./d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Tir: 18/06/2019 13:54

  Bllokoni daljen jashte ne pikat kufitare dhe Rinas se iku per Holande per gjithe naten frikacaku

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 17/06/2019 18:49

  O Pavllo ke shume te drejte Karpushini te merret urgjenrisht ne prokurori sepse me duket se i mbaron mandati si ambasador i Rusise ne Shquperi

  Përgjigju
 • Dana: 17/06/2019 18:12

  Behu burre bre lul nje here. Se te demshperblem spaho mos ki dert

  Përgjigju
 • Venleshi: 17/06/2019 18:12

  Pyetja qe lind eshte kur kryeministri e kqz nuk pyesin per dekretet e presidentit Pse duhet te pyes kreu i opozites per urdhrin e vasales se kryeministrit...vend hale

  Përgjigju
 • Pavllo Loqja: 17/06/2019 17:17

  Bashke me Lulaqin shoqeroni Sali Kriminelin Like Hajdurin Kize Fallxhoren dhe kryesorin Karpushinin

  Përgjigju
 • Emigrati: 17/06/2019 16:51

  Akoma pordhe e keti halabaku do te degjojm ne. Ka shtet ktu apo jo. Mereni lidheni me zinxhir ket jale

  Përgjigju
 • I terbuari: 17/06/2019 16:16

  Terhiqeni zvarre qenin ne Prokurori se ka kaq vjet qe tall menderen me Prokurorine,le te veje ne te semes se e ka bere balte,ky derdimen debil eshte nje deshtak i lindur.

  Përgjigju
  • TONI TIRANE: 17/06/2019 19:09

   Duhen ta marrin zvarre qenin tamam dhe shume te tjeri si ai. Fallxhorja dhe te tjere qe skishin breke ne b*** tani me pasuri me miliona euro/dollare.

 • Qytetari: 17/06/2019 16:14

  Burg qenit,se e ka trashur shume zullumin,s'ka babale e pergjim qe te shpeton.

  Përgjigju
 • Luli: 17/06/2019 16:02

  Luli nuk te shpetojne pergjimet qe dergon ne Gjermani per zullumet qe ke bere,mos u fshih pas pergjimeve e ke kot,qytetaret ju njohin shume mire kush jeni ju te PD-LSI-se.

  Përgjigju
 • ERP: 17/06/2019 14:52

  Ja per cfare duhet partia. Nje hajdut ordiner fshihet pas saj, e quan persekutim politik. Ky birbo duhet te shkoje ne burg dhe kemben zvarre do Zoti

  Përgjigju
 • Lol: 17/06/2019 14:34

  Burg burg burg burg

  Përgjigju
 • Lol: 17/06/2019 14:17

  Shqiptaret duan arrestimin e ketij gjumashi

  Përgjigju
 • Lalka i Radanecit: 17/06/2019 13:42

  Ato shaljat e ngjitura kane nevoje per pak masazh te burgaxhinjve qe te presin o Lulke

  Përgjigju
 • Berat: 17/06/2019 13:01

  Sta mban bytha o legen beja gam gam tani

  Përgjigju
 • Kalsiandër: 17/06/2019 12:31

  Luli ik! Luli ik! Luli ik! Ik më vrap dhe plotësi detyrimin ligjor ashtu njësoj si çdo qytetar i thjesht. Nuk je mbi ligjin, n.q.s. të kundërt mendon ndryshe atëherë shko tek mjeku dhe kërko report mjekësor me diagnozën e o më bëni Kryeministër ose unë hidhem nga tarraca e PDs. Pse ke frikë nga ligji në qoftë se je i pafajshëm ????? Ke 6 muaj që na luajte nga mend. La legge é uguale per tutti! The law is the same for everyone! Das Gesetz ist für alle gleich! De wet is voor iedereen hetzelfde! Zákon je stejnŷ pro všechny! Ligji është i barabartë për të gjithë!

  Përgjigju
 • Koli: 17/06/2019 12:28

  Per Sajmir Tahirin kerkove arestimin. Ndersa per vete nuk shkon as te paraqitesh. Nqs do ishe i pa fajshem do kishe shkuar dhe do ulerisje per pa fajesi. Keshtu qe une i heq kapelen Sajmir Tahirit Dhe PS se kane demostruar qe kur i theret prokuroria vene me nje kembe. Prandaj ske per tu votuar kurre.

  Përgjigju
 • undheti: 17/06/2019 12:24

  ik o pler..ik e paraqitu..e jep dhogari

  Përgjigju
 • albanistani i dashur: 17/06/2019 12:17

  o miq mos me bini ne qafe , une vetem nje foto bera me trapin e kaq kurse ..tjera!!!!

  Përgjigju
 • Xeni: 17/06/2019 12:14

  Te zbatohet ligji. Te arrestohet lulzim basha. Populli do drejtesi

  Përgjigju
 • Populli: 17/06/2019 11:58

  Burg hajdut shteti e gjykata duhet te reagoj menjeher asnjeri nuk duhet te qenrdroj siper ligjit popullit nuk duron me me kto plera qe e kan shkaterru ket vend burg e Ti sekustrohet e gjith pasuria

  Përgjigju
 • Xxx: 17/06/2019 11:49

  Te zbatohet ligji ashtu si ka deklaruar prokuroria

  Përgjigju
 • Emigranti: 17/06/2019 11:40

  Arestojeni k..rven bashke me ata larot e tjere se po ju bejne rezil ne sy te popullit zbatoni ligjin sic beni dhe me ne fukarejnte se njerezit po humbasin durimin dhe shpresen prandaj veproni sa nuk eshte vone.

  Përgjigju
 • Ilo: 17/06/2019 11:36

  Edhe te haje nje m. t te madh prokuroria se bashku me qeverine.

  Përgjigju
 • Donela: 17/06/2019 11:30

  Monster leri letrat e shko paraqitu ne Prokurori sic bejne te gjithe qytetaret e thjeshte te ketij vendi,je nje kryehajdut e kryemashtrues.

  Përgjigju
 • tori: 17/06/2019 10:46

  Me duket se policia deklaroi se ne rast mosparaqitjeje doe merte me force!Besoj se kjo ishte vetem per presion psikologjik.

  Përgjigju
 • MINUSHE: 17/06/2019 10:44

  leri letrat politike, por tani je thirrur per nje rast konkret qe perben veper penale! Po njerezit e thjeshte te shkretet qe nje gje e vogel dhe ne gjykate! Paraqitu, mbro veten dhe lere ligjin te veproje se je edhe democrat dhe na flet gjithe diten per demokraci!

  Përgjigju
 • Lenini: 17/06/2019 10:43

  Arrestojeni b*** e Salushit. Se keta me ne krye Salushin duan te kthejne baba Stalinin.

  Përgjigju
 • ALI: 17/06/2019 10:42

  Fillove te besh kakardhile ti, jo po ligji jo po neni, ti ofendon dhe quan kriminel e vrases te tjeret gjithe diten duke thyer te gjitha nenet. Per veten tate dashke tu shifkan nenet me imtesi per te tjeret te futen ne berg vetem pse kshu thot PD dhe ti me SALEN.

  Përgjigju
 • luani: 17/06/2019 09:57

  Filloi perseri nga lojerat ky qen e bir qeni.Kujton ky se do lozi me prokurorine e sotme,ashtu sic lozi me prokurorine kur e thirren per rrugen e kombit per 230 milione eurot.Pis e cfare pisi.Ti dergohet furgoni dhe ta marrin me byzylyke ne duar.Eshte lajmeruar para disa ditesh dhe po te donte fakte,sic shprehet,kishte nje jave kohe ti kerkonte.por qellimi i tij,si langaraq qe eshte,eshte qe te tallet me prokuroret e me prokurorine,sepse e di se cfare ka bere dhe perpiqet ti shmanget prokurorise,duke perfitur nga posti i dhuruar i kryerkarit te partise me demek demokratike!

  Përgjigju
 • Cubi: 17/06/2019 09:53

  Nuk te ben zoti derman. Nje dit do vij se sben,nuk shpeton nga do qe te shkosh.Ishlla do zoti kan ikur ato dit qe benin si te donit ju.Them qe si cun i pashem qe je do e kapesh sapunin.

  Përgjigju
 • letter nga doktori: 17/06/2019 09:47

  po pse e ngacmoni ky eshte akoma me letter nga doktori. dhe me e bukura do te behet kryeminister

  Përgjigju
 • Arbër: 17/06/2019 09:45

  Ik tani tek mjeku ...!!!

  Përgjigju
 • ledi: 17/06/2019 09:44

  Ik paraqitu ne prokurori dhe zbato ligjin,ne te kundert ta marrin forcerisht.Mos paraqitja e Bashes eshte provokim ndaj organit te akuzes, dhe harron se denoncimin e ka bere USA.Mjaft me tolerance per kete qytetar te pa bindur

  Përgjigju
  • Basha: 17/06/2019 10:26

   Nuk shkoj o ledi jooo.. se i vendos flaken tiranes se jam gangester nuk jam dosido ..po ti ik e los ne kalceto mos u merr me ket pun...

 • xreport: 17/06/2019 09:38

  shko atje edhe njihu me cfar akozoheni.... mos vall doni me ja fut vrapit?

  Përgjigju
 • thanasi: 17/06/2019 09:16

  po gjithmone politike jhan akuzat kur potikanet thuejne ligjin. ama kur e thyejne njerezit normal hane burgun.

  Përgjigju
  • TONI TIRANE: 17/06/2019 19:11

   O CEN O CEN O legen kemben pse se thyen dhe kthehesh nga vjen

  • Ceni: 17/06/2019 18:38

   Spiun i shitur greket dhe serbet shite detin tradhetar