Mish me qiqra dhe spinaq nga zonja Vjollca

Mish me qiqra dhe spinaq

Përbërësit:

400 gr mish viçi  ( tul)

1 qepë

2 thelpi hudhra

1 lugë çaji piper të kuq

70 gr pure domate

kripë dhe piper të zi

pak vaj ulliri

400 gr qiqra ( të zjera )

500 gr spinaq

kopër dhe majdanoz

Përgatitja:

Në një tenxhere të thellë ngrohim vajin dhe kurdisim mishin të prerë në kubikë mesatar, vazhdojmë kaurdisjen deri sa mishit ë zverdhet. Shtojmë qepën dhe vazhdojmë përzierjen deri sa qepa të ëbhet transparente, hudhrat dhe përsëri I përziejmë mirë dhe I lëmë të marrin valë për 2 minuta përsëri. Rregullojmë shijen me pak kripë dhe piper dhe shtojmë vetëm 2 gota ujë të vendosim kapakun dhe lëmë mishin të ziejë në temperaturë mesatare. pas 20 minutave kontrollojmë nivelin e ujit nëse ka shteruar e hedhim përsëri por uji dhe mishit ë jenë në 1 nivel ( jo më shumë (. Kur mishit ë ketë zjerë shtojmë qiqrat, spinaqin, erzat dhe I lëmë të marrin valë vetëm 5 minuta dhe gjithcka gati për ta shërbyer.

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Pa Gjurmë’/ Zhdukja e Bleona Matës reagon nëna e Begzim Isës: Vajzën nuk e rrëmbeu im bir, por gjejeni…