Muffins me cous cous nga zonja Vjollca

Muffins me cous cous

Përbërësit:

1 filxhan kafe cous cous

1 e 1/2 filxhan kafe miell

1 lugë çaji baking poëder

2 vezë

pak vaj ulliri

1 filxhan kafe qumësht

djathë të bardhë

fara luledielli. kungulli, të zeza

kripë dhe piper

Përgatitja:

Vendosni kus-kusin në një enë me ujë të nxehtë

dhe vëreni në zjarr për 5 minuta. Kullojeni nëse keni hedhur shumë ujë. Në një tas hidhni miell, baking poëder, kus- kus. Në një tas tjetër vezëtm vajin, qumështin. Bashkoni tasin e dytë me të parin. Formohet një masë ku do të shtoni dhe farat, kripë, piper, djathë të bardhë, të thërrmuar me dorë. Mëse dëshironi mund të shtoni dhe spec të kuq. Merrni tavën për muffins dhe mbusheni me brumin. Vërini të piqen në furrë në 190 gradë Celsius gradë. 

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet e 25 prillit, kush nga liderët po bind më shumë Rama apo Basha?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Brenda qershorit në treg kartëmonedha 10 mijë lekë me figurën e Asdrenit dhe simbole të flamurit kombëtar