Musaka me patëllxhanë nga zonja Vjollca

Musaka me patëllxhanë

Përbërësit:

1.2 kg patëllxhanë

3 qepë mesatare

500 gr mish të grirë

4 domate mesatare

5 thelpi hudhër

kripë, piper të zi, majdanoz, dafinë

pak vaj ulliri

Beshamel

50 gr gjalp

2 lugë gjelle miell

400 ml qumësht

1 të verdhë veze

kripë dhe arrëmoskat

1 lugë gjelle parmixhano

Përgatitja:

Pastrojmë patëllxhanët I presim ato në feta dhe sipas preferencës tuaj I pjekim në zgarë apo në furrë ose I skuqim duke I pudrosur me pak miell. Ndërkohë në një tigan të thellë ngrohim pak vaj dhe kaurdisim qepët, mishin e grirë I përziejmë sa mishi të ndërroj ngjyrë dhe shtjomë domaten në kubikë, hudhrat e copëtuara, kripë, piper të zi, dafinë, majdanoz, Shtojmë 1/2 gotë ujë dhe e lëmë të ziejë pak. Përgatisim beshamelin shkrijmë gjalpin e kaurdisim me miell për 5 minuta. E shuajmë me qumësht dhe sat ë marrë valë e largojmë duke I dhënë shijen me kripë, arrëmoskat dhe 1 të verdhë veze. Lyejmë tavën me pak beshamel dhe shtrojmë një bazë me fetat e patëllxhanit mbi këtë shtresë shtrojmë një shtresë me kimë dhe mbi kimë vendosim përsëri një shtresë me patëllxhanë dhe në fund shtrojmë një shtresë me beshamel. Pasi e nivelojmë mirë shtresën me beshamel e psërkatim me pak djath parmixhano. Vendosim tavën në furrën e parangrohur në temperaturë 200 gradë Celsius për 25-30 minuta.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?



×

Lajmi i fundit

Rrëzohet kërkesa e Bardhit për mocion me debat për fondet e IPARD, Çuçi: Nuk është momenti, po bëjmë përpjekje për t’i zhbllokuar

Rrëzohet kërkesa e Bardhit për mocion me debat për fondet e IPARD, Çuçi: Nuk është momenti, po bëjmë përpjekje për t’i zhbllokuar