Shuhet një tjetër personalitet i artit/ COVID-19 i merr jetën piktores së njohur Lumturi Blloshmi, 'Frida Kahlo' shqiptare

Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi

Një tjetër personalitet i shquar në vend ka humbur jetën prej COVID. Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi ka humbur betejën me koronavirusin. Ajo ishte prej disa javësh në betejë me virusin Sars covid 2. Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë. Ajo shpesh nga kritika është vlerësuar si 'Frida Kahlo' shqiptare.

Lumturi Blloshmi është vlerësuar si një përfaqësuese e denjë e pikturës bashkëkohore shqiptare. Kreu studimet e larta në degën e Pikturës. Angazhimi i piktores në artin pamor nisi në vitet 1973 – '74, periudhë delikate në artin shqiptar. Por, artistja arriti t’i shmanget presionit të kohës, duke u fokusuar tek tematikat që kishin në qender peizazhin dhe natyrat e qeta. Në fillim të viteve ’90,  Blloshmi iu bëhet pjesë e atyre artistëve shqiptarë, që i dhanë frymëmarrjen e parë artit modern dhe postmodern shqiptar përmes performancave dhe instalacioneve. Ka ekspozuar në ekspozita kolektive dhe vetjake para viteve ’90 dhe pas, si brenda dhe jashtë vendit. Disa nga instalacionet dhe performancat që kanë lënë gjurmë tek artdashësit janë: Obsession - The Pyramid;  The utopian Road; Ambiguity.

Pritja e dashamirësve në nderim të artistes Lumturi Blloshmi para se të përcillet për në banesën e fundit është nesër tek Hotel Internacional (I vjetri), nga ora 12.00-15.00.

Kultura dhe Arti shqiptar kanë humbur në luftë me  COVID-19 disa prej personaliteteve më të shquara. Më 22 nëntor kinematografia humbi regjisorin i njohur Muharrem Fejzo, i cili është shuar në moshën 87-vjeçare nga COVID. Ndërkohë që e diela e 8 nëntorit nisi me një lajm të zi për humbjen e ikonës së humorit shqiptar, Koço Devole. Ai është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare pasi ndodhej prej 1 jave i intubuar në spitalin Infektiv, për shkak të infektimit nga COVID. Një tjetër humbje e madhe ishte edhe ndarja nga jeta e aktorit të humorit fierak Fatmir Xhelili. Ai humbi betejën në moshën 69-vjeçare pas infektimit me COVID.


Lajmi kryesor:

Sot 645 raste pozitive, 18 viktima me COVID-19! Infektohet presidenti i Federatës së Boksit! Humbin jetën 'Frida Kalo' shqiptare e ish-kryebashkiaku i Pukës


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?×

Lajmi i fundit

John

Reshje shiu e dëbore gjatë mbrëmjes në Korçë, në rrugën e Dardhës kalimi me zhinxhirë ose goma dimërore