Raporti i OSBE/ Cakaj: Opozita u mundua të tjetërsonte qëndrimet për zgjedhjet, shpresojmë të bëhen pjesë e Reformës Zgjedhore

Dy ditë pas publikimit të raportit të OSBE/ODHIR, për zgjedhjet e 30 qershorit, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka dalë në një konferencë për mediat duke thënë se Raporti ka konfirmuar se zgjedhjet lokale në Shqipëri ishte i rregullt dhe legjitim pavarësisht se kishte disa vërejtje.

Cakaj ka deklaruar se në këtë raport ka patur sigurisht disa problematika të konstatuara por kjo ka ardhur si pasojë e situatës të pa precedentë që ndodhi me zgjedhjet. Ai ka thënë se tashmë ka ardhur koha që të bëhet Reforma Zgjedhore dhe se shpreson që opozita të bëhet pjesë e kësaj reforme.

Ministri i Punëve të jashtëm për opozitën ka patur qëndrim të fortë duke thënë se prej kohësh është munduar të ndikojë negativisht për zgjedhjet lokale në vendin tonë dhe se kjo mund të ndikojë edhe tek hapja e negociatave.

Ndër të tjera në reagimin e tij, Cakaj ka thënë se procesi ishte i rregullt në më shumë se 95%  të vendit ndërsa pjesa tjetër ishte negative për shkak të përgatitjes të strukturave përkatëse në bashki të ndryshme. Cakaj theksoi se raporti bëri me dije se raporti i OSBE/ODHIR vinte në dukje dhunën e opozitës ndaj institucioneve dhe rrëmujës që tentoi të bënte para zgjedhjeve ndërsa e krahasonte me vandalizëm.

Sipas Cakajt PD dhe LSI, këto ditë janë angazhuar për të ndryshuar kuptim dhe raportin e OSBE/ ODHIR , me tendencë që të nxjerrin zgjedhjet e 30 qershorit si jo legjitime. Më pas ka shtuar se opozita nuk mund të ankohet për probleme që vetë i ka krijuar, duke iu referuar djegies së mandateve dhe bojkotimit të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Ndërsa për sa i përket zhdekretimit të Metës, Cakaj ka deklaruar se ai ishte jo legjitim.

"Në këtë kuptim më 30 qershor Shqipëria ka patur shumë më shumë se zgjedhje vendore pasi është përballur me sfidën e ruajtjes së rendit. Një ditë pas zgjedhjeve ka qenë detyrë e jona. Është absurde te thuash se un nuk marr pjesë në zgjedhje dhe ato nuk quhet. Jemi përballur me dhunës sistematike të opozitës, dhe ketë e konstaton raporti i ODHIR. Po ashtu kemi patur një dëmtim për hapjen e negociatave. ODHIR e quajti dhunën e opozitës Vandaliste. Procei ka qenë i rregull demokratik dhe i njohur ndërkombëtarisht. Kemi edhe një urdhërues se si mund të rritet cilësia e organzimit të zgjedhjeve në veçanti. Është diskutuar mbi përmbajtjen e raportit. Ka ekzistuar një përpjekje për të thënë të kundërtën e raportit. PD dhe LSI kanë qenë të angazhuar të keqinformim të ndërkombëtarëve për çështjete e brendshme por edhe vendasit. Por përpjekja e tyre ishte e kotë për të tjetërsuar një raport të till të ODHIR. Duhet theksuar se natyrisht në procesin zgjedhor ka patur probleme, por jo jashtë shkaktarve të tyre. Pasi faktori është esencial në shpjegimin e procesit zgjedhor. Ne kemi bashkëpunuar shumë me ODHIR për të zbërthyer dhe përgjigjur gjithë atë. Raporti sqaron se në Shqipëri më 30 qershor zgjedhjet janë bërë pa interesa të mjaftueshme të elektoratit apo grupacioneve e kandidatëve. Kjo vjen për shkak të bojkotimit të zgjedhjeve por jo se nuk kanë qenë zgjedhje legjitime. Patëm një proces demokratik por qeveria nuk merr dot përgjegjësi për garantimin e marrjes pjesë të opozitës në zgjedhje. Por klima gjatë fushatës ka qenë e polarizuar dhe sipas tyre nuk ka patur vëmendje të veçantë. Por kjo u takon përgjegjësi atyre që bojkotuan. Opozita ka ushtruar presion madhor në elektoratin dhe bashkitë e udhëhequra nga ata. Kjo është ndikuar negativisht për një sjellje te caktuar politike. Askund në raport nuk thuhet se zgjedhjet kanë qenë jo legjitime. Thuhet se zgjedhjet janë zhvilluar edhe në probleme të mëdha por nuk thuhet e janë shkaktuar nga qeveria. Kjo vjen si mungesë të GJykatës Kushtetuese dhe vendimi i opozitës për të bojkotuar zgjedhjet di dhe zhdekretimi i zgjedhjeve jo kushtetues i Presidentit Raporti konstaton se situata ishte karakterizuar në disa dilema. Odhir thot se të gjitha kushtet juridike kanë vepruar sipas rregullit.
Problem tjtr është KQZ se përkundër punës nuk ka patur një ekuilibër politik por kjo vjen për shkak të bojkotit të opozitës. Nuk mund të dëligjitimohet zgjedhja. Është koha për reflektim për të marrë përgjegjësit. Nuk mund të jesh shkaktar i problemit dhe të ankohesh. Raporti bëhet konkret ne pikën që u përdor administrata për të mos votuar. Qeveria ka marrë vlerësim pozitiv për procesin zgjedhor. "
ka thënë ndër të tjera Cakaj.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:59
Reforma Elektorale/ Cakaj: Shpresojmë që opozita joparlamentare të bëhet pjesë e procesit


Ministri i Punëve të jashtme, Gent Cakaj duke iu referuar rekomandimeve të raportit të OSBE/ ODHIR për zgjedhjet e 30 qershorit në vendin tonë ka thënë se bojkotimi i zgjedhjeve ishte një veprim që solli shumë probleme në procesin zgjedhor megjithatë procesi u krye në ligjitimitet të plotë.

Në fund Cakaj ka thënë se shpreson që opozita jashtë parlamenti të bëhet pjesë e procesit për të plotësuar rekomandimet që OSBE vërejti.

"Shpresojmë që edhe dhe opozita jashtë parlamentare të bëhen pjesë e procesit për të plotësuar rekomandimet e OSBE dhe në mënyrë që Shqipëria të ketë zgjedhje demokratike. Në fund rekomandimet thuhet se duhet të merren masa në Reformën Elektorale. Por zgjedhjet kanë qenë të rregullta dhe legjitime. Ka ardhur koha për të lëvizur përpara.

....Shqipëria ka nevojë për zgjedhjet me të konseliduara dhe më cilësore se 30 qershori, por këto janë më të mirat e mundshme për në këtë kornizë politike që kemi.
"

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U arrestuan pas përplasjes me policinë polake, lirohen 4 tifozët e kombëtares shqiptare

U arrestuan pas përplasjes me policinë polake, lirohen 4 tifozët e kombëtares shqiptare