GOLAT/ Interi 'likuidon' Napolin me tre gola dhe rimerr kreun e Serie A! Roma përmbys 1-2 Sassuolon, Ramadani 'zverdhet' kundër Bolognas

Serie A e futbollit zhvilloi këtë të dielë pesë nga ndeshjet e javës së 14-të. Gjithçka nisi në orën 12:30, ku Lecce barazoi 1-1 me Bolognan. Në 15:00 u zhvilluan edhe dy sfida të tjera. Fiorentina fitoi 3-0 kundër Salernitanës, teksa Udinese barazoi 3-3 ndaj Veronës. Roma mori tri pikë 1-2 me Sassuolon, ndërkohë që Interi mundi 0-3 Napolin në "Maradona" dhe u rikthye në krye të renditjes.

Kryendeshja e javës së 14-të në Serie A ka folur për zikaltërit e Simone Inzaghit. Interi ia doli të merrte tri pikë në udhëtim, teksa mundi 0-3 kampionët në fuqi të Italisë, Napolin. Në "Diego Maradona" ishin miqtë ata që dominuan sfidën. Goli i parë u shënua nga Thuram pas vetëm 13 minutave, me VAR-in që e anulloi për pozicion jashtë loje. Gjithsesi Inter kontrolloi gjithçka dhe duhej një perlë e Calhanoglu nga jashtë zone në të 44 minutë që zikaltërit të shkonin në dhomat e zhveshjes me një gol avantazh. Edhe fraksioni i dytë foli për Interin, që shënoi dy herë me Barella në minutën e 62 dhe Thuram në të 85 minutë. Në këtë duel nuk pati hapësira për Asllanin, me shqiptarin që u la në stol nga Inzaghi. Kështu, Interi me 35 pikë rimerr kreun e renditjes, duke lënë Juventusin në vendin e dytë me 33 të tilla. Napoli me 24 pikë pozicionohet në vendin e pestë.

Roma mori tri pikë për javën e 14-të në Serie A, duke mundur Sassuolon 1-2 në udhëtim. Djemtë e Mourinhos besuan deri në fund, duke shënuar golat e përmbysjes në fundin e ndeshjes. Ishte Henrique në minutën e 25-të që kaloi në epërsi vendasit e Sassuolos. Më pas Roma u përgjigj me penalltinë e Dybalas në të 76 minutë dhe golin e Kristensen tetë minuta nga fundi. Nedim Bajrami te Sassuolo luajti vetëm nëntë minuta, duke marrë vendin e Thorstvedt në minutën e 81. Me këtë sukses Roma shkon në vendin e pestë me 24 pikë, ndërsa Sassuolo me 15 pikë mban vendin e 15-të.

Në stadiumin "Via del Mare", Lecce ia doli në fund që të merrte një pikë në shtëpi kundër Bolognas, duke barazuar 1-1. Pjesa e parë ishte e luftuar, aq sa në minutën e 45-të mesfushori i Kombëtares, Ylber Ramadani mori karton të verdhë. Goli i miqve u shënua nga Lykogiannis në të 68 minutë, teksa ai i barazimit erdhi në minutën 90+10 nga penalltia e kthyer në gol nga Piccoli.

Ndërkohë në "Artemio Franchi" Fiorentina fitoi 3-0 kundër Salernitanës. Golat për djemtë e Italianos u shënuan nga Beltran, Sottil dhe Bonaventura. Në "Friuli", Udinese dhe Verona barazuan 3-3. Për vendasit shënuan Kabasele dhe Lucca me dopietë. Veronezët u përgjigjën me Djuric, Ngonge dhe Henry.

Serie A, java 14-të, e dielë:

12:30 Lecce 1-1 Bologna (Piccoli 90+10'(p) / Lykogiannis 68')

15:00 Fiorentina 3-0 Salernitana (Beltran 6', Sottil 18', Bonaventura 56')

15:00 Udinese 3-3 Verona (Kabasele 16', Lucca 30', 72' / Djuric 37', Ngongo 61', Henry 90+7')

18:00 Sassuolo 1-2 Roma

20:45 Napoli 0-3 Inter

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:47
VIDEO/ Napolit s'i bën 'derman' as Mazzarri, Interi fiton 0-3 dhe rimerr kreun e Serie A


Kryendeshja e javës së 14-të në Serie A ka folur për zikaltërit e Simone Inzaghit. Interi ia doli të merrte tri pikë në udhëtim, teksa mundi 0-3 kampionët në fuqi të Italisë, Napolin. Në "Diego Maradona" ishin miqtë ata që dominuan sfidën. Goli i parë u shënua nga Thuram pas vetëm 13 minutave, me VAR-in që e anulloi për pozicion jashtë loje. Gjithsesi Inter kontrolloi gjithçka dhe duhej një perlë e Calhanoglu nga jashtë zone në të 44 minutë që zikaltërit të shkonin në dhomat e zhveshjes me një gol avantazh. Edhe fraksioni i dytë foli për Interin, që shënoi dy herë me Barella në minutën e 62 dhe Thuram në të 85 minutë. Në këtë duel nuk pati hapësira për Asllanin, me shqiptarin që u la në stol nga Inzaghi. Kështu, Interi me 35 pikë rimerr kreun e renditjes, duke lënë Juventusin në vendin e dytë me 33 të tilla. Napoli me 24 pikë pozicionohet në vendin e pestë.

 

 

 

Ora 20:35
Çfarë karakteri, Roma fiton 1-2 me përmbysje kundër Sassuolos (VIDEO)


Roma mori tri pikë për javën e 14-të në Serie A, duke mundur Sassuolon 1-2 në udhëtim. Djemtë e Mourinhos besuan deri në fund, duke shënuar golat e përmbysjes në fundin e ndeshjes. Ishte Henrique në minutën e 25-të që kaloi në epërsi vendasit e Sassuolos. Më pas Roma u përgjigj me penalltinë e Dybalas në të 76 minutë dhe golin e Kristensen tetë minuta nga fundi. Nedim Bajrami te Sassuolo luajti vetëm nëntë minuta, duke marrë vendin e Thorstvedt në minutën e 81. Me këtë sukses Roma shkon në vendin e pestë me 24 pikë, ndërsa Sassuolo me 15 pikë mban vendin e 15-të.

 

 

 

S.DH/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Trajnimi i qenve të policisë me manual nga OSBE! Boshnjaku: Japin ndihmë të madhe në pikat e kalimit kufitar

Trajnimi i qenve të policisë me manual nga OSBE! Boshnjaku: Japin ndihmë të madhe në pikat e kalimit kufitar