Sulmet ndaj LGBTI, Donald Lu parlajmëron Manjanin dhe Shehun: Kujdes!

Gjatë forumit që po zhvillohet sot për personat LGBTI, ku marrin pjesë ministra dhe deputetë të shumicës parlamentare, ishte i pranishëm edhe ambasadori amerikan Donald Lu.

Lu kujtoi rastin, kur tre vjet më parë ai doli në terren bashkë me policinë, për të mbrojtur personat LGBTI që po parakalonin me biçikleta, nga goditja e disa njerëzve me vezë.  

Ambasadori amerikan në Tiranë përmendi me emra dhe lavdëroi disa funksionarë publikë që u dolën në krah LGBTI-ve.

Vetëm pak patën guxim. Igli Totozani, Vasilika Hysi, Olta Xhaçka, ju keni kurajo. 

Gjatë paradës së LGBTI disa vite më parë një djalë katër vjeçar që po kalonte me babain e tij desh u godit nga një vezë. Një nga koleget e mia të ambasadës u godit me një domate, më thanë se kjo ishte shumë më mirë në krahasim me të kaluarën.

Është e vërtetë se kam parë përmirësim në Tiranë, por kam parë edhe homofobi të vazhdueshme.

Kam parë fare pak politikanë shqiptarë që të shfaqin mbështetjen në publik në nisma si parada apo Indeksi i LGBTIQ.

Më pas Lu nuk la pa përmendur me shqetësim edhe emrat e disa politikanëve, që i kanë sulmuar kohët e fundit personat LGBTI.

Kemi ndjekur Ylli Manjanin, Tritan Shehun dhe Oriola Pampurin. Kini kujdes sepse përfaqësoni edhe elektoratin tuaj. Kemi ndjekur debtatet e nxitura nga deklaratat e bëra, shpresoj që drejtuesit politikë ta kuptojnë se fjalët e tyre nuk përfaqësojnë vetëm bindjet e tyre partiake, por edhe të njerëzve që i kanë zgjedhur për ta përfaqësuar.

Populli shqiptar është shumë tolerant, unë shpresoj që edhe politikanët të jenë po kaq tolerantë.

Paraljmërimi i përfaqësuesit të Donald Trumpit në Shqipëri.

Gjithashtu edhe deputeti demokrat Tritan Shehu e kishte kritikuar nismën, aq sa kishte shkaktuar edhe reagimin e idinjuar të kësaj pakice.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rënia e rasteve me Covid-19 dhe efekti i vaksinimit, a duhet të hiqet ora policore?

Komento

Komente

 • Bravo: 06/04/2018 20:29

  Paskan gjetur pune buzeqeshurit t'i pergjigjen te gjitha komenteve kritike dhe te krijojne idene sikur dhe Sbqiperia eshte nje vend me "mendje" te hapur.

  Përgjigju
  • Buzeqeshja: 07/04/2018 02:06

   Pergjigjet behen per efekt korrigjues, ndergjegjesues, dhe informues. Si dhe per ta bere te qarte prezencen e LGBT, ne rast se keni ndonje dyshim. Ketu jemi. Vazhdoni me buzerrudhjen ju, ne buzeqeshjen e kemi te perhershme.

 • Koha: 06/04/2018 14:29

  Shume mire ua ka bere. Keta politikane dhe shume fetare te tjere po mundohen te sulmojne LGBT per perfitime politike dhe personale, sigurisht ne dem te emancipimit dhe integrimit te vendit. Kjo nuk eshte e pranueshme nga bashkesia nderkombetare.

  Përgjigju
 • robi: 06/04/2018 13:31

  o zoti lu. zoti beri even dhe adamin.nuk berei adamin dhe ademin.burri dhe gruaja jane ata qe mund te lene trashegimtare mbi kete toke.ne qoftese ti je dakort qe nje mashkull mund te lindi na e thuaj.nuk keni pse ju jepni rendesi disa njerezve te semure menderisht me shije perverse per te shkaterruar nje familje normale.Zoti na ruajt nga njerezit e tille.nuk keni pse u jepni aq rendesi ketij komuniteti .i lini ne qejfin e vet .

  Përgjigju
 • sapa: 06/04/2018 13:18

  Frika qe kane te korruptuarit politikane dhete tjere nga denimet qe mund te vijne i ben ata te shajne me shprese se do ngjallin antipati kunder amerikes.

  Përgjigju
 • Jasu re: 06/04/2018 12:53

  Marshim Krenarie?

  Përgjigju
 • justi: 06/04/2018 12:52

  Cdo 4 Vjecari ne Marshim me Pederat?

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 06/04/2018 12:31

  Tritani do prasin ne by*!!.Kurse Manjani sapun DURU.Te dy by*!!! Qi**! Jane.

  Përgjigju
 • Fredi: 06/04/2018 11:32

  Zoti Lu! Manjani dhe Shehu jane bastade nese shikon historine dhe pemen e tyre gjeneaogjikd, por, Lgbt eshte ordinere, e flliqur. Mundohet te imponoje nje kulture te papranueshme per dialektiken e jetes shqiptare. Le te bejne ligje, te denohen ata qe i dhunojne per prirjet e tyre perverse, por jo te na reklamihen. Ata ne pune te tyre, ne ne punen tone! Kaq kerkojme. Politika e perfaqesuar nga keta dy perberse kerkon vemendje, ne kerkojme te mos na dhunojne psikologjikisht femijet neper shkolla. E drejta jone njerezore perpara zotit, ashtu sikurse kane dhe ata te bejne c'te duan me jeten e tyre pa trashigimtare. Nese munden te ndryshojne ligjet e natyres dhe te lindin trashigmtare mashkull me mashkull, dhe femer me femer, atehere te edukojne duke dhunuar psikologjikisht femijet e tyre.

  Përgjigju
  • zemra: 06/04/2018 14:39

   Shteti eshte per te gjithe, qe do te thote se ne shkolla duhet mesuar toleranca dhe antibullizmi. Dhunen po e promovon ti duke kerkuar qe nxenesit te ngelin injorant. Per me teper qe kur thua "prirjet e tyre perverse" je ne fakt duke i diskriminuar, pra je bullist, nuk je neutral sic pretendon. Sa per ligjet e natyres pastaj, nuk eshte e vertete qe duhet nje mashkull dhe nje femer, thjeshte nje sperme dhe nje veze. Nje laborator e zgjidh si problem.

 • Qytetar: 06/04/2018 11:24

  Lu, mos e ul me keto deklarat flamurin tend ne gjysemshtize!

  Përgjigju
 • zanafilla: 06/04/2018 11:18

  Tritan Shehu thjesht i kishte thene nje prindi te nje femije 13 vjecar qe pretendonte se e ka femijen gay, se ne ate moshe eshte shume shpejt per te kuptuar preferencat seksuale. Pinderi kishte reaguar duke i kujtuar preshin. Kush ka sulmuar ke ketu, vetem z. Lu dhe Pinderet nuk e kuptojne.

  Përgjigju
  • keqinformim: 06/04/2018 14:41

   Sepse ne ate rast Shehu e keqinformoi qellimisht prindin, sic mashtroi popullin me fajdet dhe hengri presh ne Lushnje.

 • gimi: 06/04/2018 11:15

  presidenti trump ka nje qendrim shume te qarte mbi ltgb. ndjej habi qe qendrim krejt te ndryshem ka ambasadori i tij donald lu ne tirane. ok jam sh dakort qe ka persona me prirje ndryshe por ska pse tundin flamurin ata qe jane armiqte e familjes, oponentet e njerezimit, skllevrit e veseve

  Përgjigju
  • Qendrimi: 06/04/2018 14:45

   Ambasadori perfaqeson te gjithe shtetin, nuk perfaqeson vetem nje hallke te qeverise se tij. Mbase armik i familjes, oponent i njerezimit, dhe skllav i veseve mund te jesh ti qe mendon se gjendja aktuale ne Shqiperi eshte familjare, njerezore dhe e paprekur nga veset. Ku i dihet, ka njerez qe jetojne ne bote fiktive e paralele.

 • KOZi: 06/04/2018 11:08

  Si kuptohet kjo !? Cdo ceshtje ka qendrime dhe opinione pro dhe kundra ! Perse nuk paralajmeroni udheheqesit fetar Katolik,po ato Musliman ose Ortodoks. Edhe ato perfaqesojne nje numer te caktuar elektorati.Po qendrimet konservatore te grupeve djathtiste,edhe ato kane elektorat. Kujtoj ne nje rast kur jepeshin programet elektorale ,Dashamir Shehu ne emer te LZHK deklaroi- Ne jemi ne krah te pronarve te vjeter ne Shqiperi. Nuk ju a kerkojme as nuk e duam voten e atyre qe kane zaptuar tokat e ketyre pronarve. kaq.......tung

  Përgjigju
  • Lumi: 06/04/2018 17:29

   Manjani është një plerë. LSI-ja,është një kosh-plerash. Në harresën e popullit,e kanë vendin.×

Lajmi i fundit

John

Vrasje me armë zjarri në Tiranë pas një konflikti, ndërron jetë në spital 27-vjeçari! Disa të shoqëruar (EMRI+VIDEO)