Tavë me patëllxhanë në furrë nga zonja Albana

Tavë me patëllxhanë në furrë

Përbërësit:

  • 5-6 patëllxhanë
  • 300 gr proshutë
  • 50 gr galetë
  • 300 gr djathë kaçkavall
  • 2 kokrra vezë
  • 200 ml pana
  • kripë, piper

Përgatitja:

Patëllxhanët pasi i kemi larë i presim në disqe dhe i vendosim në ujë me kripë, i lëmë për një orë, i kullojmë dhe i thajmë me një letër kuzhine. Në një tavë shtrojmë letër pjekje dhe vendosim patëllxhanët të marinuara me kripë dhe piper sikurse të spërkatuara me kripë, piper dhe vaj. I fusim në furrë të parangrohur në 150 gradë derisa të marrin ngjyrën e pjekjes, i shtrojmë në një tavë tjetër të lyer me gjalpë dhe galetë. Në shtresën e parë të patëllxhanëve shtojmë proshutën, djathin kaçkavall dhe sërish shtresën tjetër të patëllxhanëve, vijojmë sërish me një shtresë me djathë të grirë. Në një tas rrahim qumështin, panën, vezët, e shtrojmë sipër dhe e spërkasim me djathë kaçkavall. I lëmë në furrë, në 180 gradë për 35 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kërkohej nga drejtësia italiane për trafik droge dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale, arrestohet 48 vjeçari në Tiranë! Pritet ekstradimi i tij

Kërkohej nga drejtësia italiane për trafik droge dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale, arrestohet 48 vjeçari në Tiranë! Pritet ekstradimi i tij