Bizele në furrë me suxhuk pikant nga zonja Albana

1 Dhjetor 2022, 10:59

Bizele në furrë me suxhuk pikant

Përbërësit:

 • 1 kg bizele
 • 200 gr suxhuk pikant
 • 500 ml qumësht
 • 3 vezë
 • 1 lgj mustardë
 • 150 gr djathë të butë
 • 1 lgj galetë
 • 1 tufë koper
 • Gjalpë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim bizelet të ziejnë në ujë me kripë për pak minuta. Më pas i kalojmë në ujë të ftohtë për të ruajtur ngjyrën. Kaurdisim në një tigan suxhukun të prerë në feta dhe e bashkojmë me bizelet. Lyejmë një tavë me pak nga yndyra që ka lëshuar suxhuku, e spërkasim tavën me pak galetë dhe vendosim bizelet me suxhukun. Tek qumështi shtojmë vezët, mustardën, kripën dhe piperin. E shtojmë masën në tave, spërkasim sipërfaqen me djathë të butë kaçkavall dhe koper të grirë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha