Byrek me petë të pjekura dhe lëng kockash nga zonja Albana

10 Maj, 11:41

Byrek me petë të pjekura dhe lëng kockash

Përbërësit:

  • 1 pako peta të pjekura
  • 1 lgj gjalpë
  • 1 lgj vaj luledielli
  • 1 kg kocka viçi
  • 4 vezë
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Ziejmë kockat me nxehtësi të avashtë. Më pas lëngun e kockave e përziejmë me vezët. Shtrojmë byrekun në tavë duke spërkatur mirë çdo petë të pjekur me lëngun e kockave. Në fund bëjmë një spërkatje me pak gjalpë dhe vaj dhe e vendosim të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 35 minuta.