Dhunon nusen pasi e kap ‘mat’ me një burrë/Kuksiani bie në burg, zhduken fëmijët me nënën (23 maj 2023)

23 Maj, 18:28

Ditën që lë qelinë më datë 28 mars 2022 pas 5 muajve burgim Festim Lushi e gjeti bosh banesën në Kamëz. Gruaja bashkë me dy djemtë e mitur 11 dhe 4-vjeçar ishin zhdukur. 30-vjeçari, i cili bëri burg për dhunë në familje, sot akuzon bashkëshorten për ’rrëmbim’ të fëmijëve. Ai kërkon të mësojë se ku ndodhen dy djemtë duke akuzuar bashkëshorten Rozeta Lushin se ka kaluar kufirin shqiptar, kohën kur ai ndodhej pas hekurave. Shtator 2022 Njohja e Festim nga Kukësi me Rozetën nga Burreli në facebook përfundoi në martesë. Por pas 11 viteve mes tyre lindën dyshimet e para për tradhëti bashkëshortore, shoqëruar me debate të vazhdueshme. Më 15 shtator 2022 Rozeta denoncon për herë të parë Festimin për dhunë në familje, ndërsa pajiset me urdhër-mbrojtje. Një muaj më pas Festimi emigron në Greqi, ndërsa Rozeta i bllokoi numrat e telefonit. Me kthimin në Shqipëri në shtëpinë e tyre në Kamëz ishin mbledhur dy familjet. Festimi i kontrolloi Rozetës telefonin dhe veç disa telefonatave me të panjohur zbulon dhe dy mesazhe, në një prej të cilëve Rozeta njoftonte një person se “burri erdhi në shtëpi”. Situata agravoi edhe më shumë tetorin e vitit 2022 kur policia e Kamzës shoqëron në komisariat për dhunë 30-vjeçarin për të cilin më pas u vendos masa e “arrestit me burg”. 5 muaj me radhë Rozeta kontaktote në telefon me Festimin, të cilit nuk i dha as më të voglin dyshim se diçka po kurdiste. Me daljen nga burgu burri përballet me një tjetër situatë atë të largimit nga banesa të gruas me fëmijët. Me kërkesën për të mësuar vendondodhejne tyre Festimi iu drejtua fmiljes së saj, por prindërit heshtën. Me kërkimet e vazhdueshme prej disa ditësh 30-vjeçari ka mundur të mësojë se bashkëshortja e ka kaluar kufirin përmes pikës doganore të Morinës, ndërsa sistemi tims tregon datën 28 mars 2023, ora 7:55 të mëngjesit.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha