Ëmbëlsirë me mollë nga zonja Albana

8 Dhjetor 2022, 10:40

Ëmbëlsirë me mollë

Përbërësit:

 • 3 mollë
 • 1 vezë
 • 4 lgj sheqer
 • 10 lgj miell
 • 2 fç qumësht
 • ½ fk gjalpë i tretur
 • 1 limon
 • Kanellë pluhur
 • Sheqer pluhur

Përgatitja:

Pastrojmë fillimisht mollët nga lëkura dhe më pas i presim në feta rrethore duke larguar dhe pjesën e farave. I spërkasim mollët me pak lëng limoni që të mos na nxihen.

Në një enë vendosim miellin, pluhurin pjekës, sheqerin, vezën dhe qumështin e ngrohtë. I kalojmë fetat e mollëve në brumin e përgatitur dhe i skuqim në vaj të nxehtë. Pasi t’i kemi skuqur të gjitha fetat e mollëve i lemë të ftohen pak dhe i servirim pudrosur me sheqer pluhur dhe kanellë.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha