Gjellë dimri me thjerrëza dhe patate nga zonja Albana

8 Shkurt, 11:14

GJELLË DIMRI ME THJERRËZA DHE PATATE

Përbërësit:

 • 2 gota thjerrëza
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 patate
 • 1 lgj salcë domate
 • 2 thelpinj hudhër
 • 3 lgj vaj ulliri
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Thjerrëzat i lëmë  gjithë natën në ujë, në mëngjes largojmë ujin e ndenjur dhe e lëmë me një anë. Në një tenxhere kaurdisim qepën, duke shtuar pak kripë për ta zbutur, shtojmë karrotën e grirë në rende, patatet, salcën e  domates dhe thelpinjtë e hudhrës, shtojmë ujë që të ziejë pak sa. Mbas 5 minutash shtojmë thjerrzat që të ziejnë në një nxehtësi mesatare, në fund e rregullojmë me erëza dhe bimë aromatike dhe është gati për servirje.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha