Këmkuqe - recetë tradicionale nga zonja Albana

30 Nëntor 2022, 12:51

Këmkuqe çame nga zonja Albana

Përgatitja:

500 gr miell

300 gr djathë i bardhë

1 gotë vaj ulliri

1 gotë ujë

1 lç sodë

Kripë

Vendosim miellin në një enë ku shtrojmë sodën e bukës. Krijojmë një hapësirë në qendër ku shtojmë vajin dhe kripën e tretur në ujë. E punojmë brumin mirë, brumi duhet te jetë i butë gati si brumë petullash. Shtojmë një pjesë të djathit të bardhë të cilin e thërrmojmë me duar dhe e spërkasim me pak miell. Lyejmë një tavë me vaj ulliri vendosim brumin, e nivelojmë mirë dhe në fund e spërkasim të gjithë sipërfaqen me djathë të bardhë të thërrmuar. E vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha