Kriza insitucionale Meta - Rama, i ftuar Bamir Topi

21 Janar 2019, 15:45

Ish-presidenti Bamir Topi, i ftuar në studion e “45 minuta” me gazetarin Denis Minga, në Report Tv ka thënë se nuk priten surpriza përsa i përket dekretimit të kryeministrit Edi Rama edhe si ministër i Jashtëm. Topi tha se në Shqipëri ka rënë niveli i demokracisë, dhe se gjuha e komunikimit Presidencë-qeveri ka rënë, por jo deri në nivelin që ai ka patur diskutimin me Berishën në 21 janar 2011.

“Niveli i demokracisë nuk është gjithmonë në kualitet me informacionin që ti merr. Për mua vjen duke u varfëruar sidomos pas ndryshimeve të vitit 2008. Ata që rekrutohen janë njerëz të paformuar mirë, se s’janë konformistë. Niveli i komunikimit është më i ulët. Gjuha e komunikimit në 21 janar nuk rikthehet më, është Top Level.  Gjuha e komunikimit politik ka rnëë, tentohet të vulgarizohet, tentohet të ushtrohet presion përmes portaleve. Të gjithë ata që i shkojnë pas atij që ka pushtetin marrin gjestikulacionin e tij. Mund të të them 4-5 vetë që punojnë me gjestet e Kryeministrit. Bie personaliteti i atij që votohet nga populli. Kjo gjuhë komunikimi nuk të çon askund.”-tha ish-presidenti Bamir Topi.

Topi ka interpretuar edhe çështjen e pikës nr 2 të nenit 103 të Kushtetutës, ku thuhet se ministri nuk mund të ushtrojë asnjë veprimtari tjetër shtetërore. Topi tha se bëhet fjalë për një interpretim të pushteteve, dhe se kryeministri si Shef i Ekzekutivit mund të bëhet edhe ministër.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha