Llukanik me lakër të bardhë nga zonja Albana

24 Janar, 13:34 | Përditesimi i fundit: 2023-01-24 13:37:40

Llukanik me lakër të bardhë

Përbërësit:

 • 8 llukanik
 • 1 lakër mesatare
 • 4 ls gjalpë
 • 2 qepë
 • 1 gjethe dafine
 • 1 tufë majdanoz
 • 3 gota ujë të ngrohtë
 • 1 ls pelte domate
 • ½ lç sheqer
 • 1 ls kripë
 • Piper i kuq i ëmbël
 • Piper i zi, rigon

Përgatitja:

Pastrojmë lakrën e presim hollë dhe e lajmë. Në një tigan hedhim qepën e grirë hollë dhe e kaurdisim me pak gjalpë. Më pas Shtojmë lakrën e prerë hollë dhe kur t’i bie volumi i lakrës shtojmë pelten e domates, të cilën e tresim në ujë të nxehtë më parë, shtojmë piper të zi, piper të kuq.

Më pas shtojmë ujin e ngrohtë, shtojmë rigon, dafinë dhe  kripë.

Ndërkohë në një tigan tjetër të ngrohur, presim llukanikët në copëza dhe i skuqim. Më pas i kalojmë në tiganin tjetër, ku është lakra, dhe i lëmë të marrin një valë dhe më pas është gati për servirje.

 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha