‘Me gruan dal nga shtëpia,djali na dhun*n’/ Flet i droguari:Më ndihmoni, nuk dua t’i vr*s (2 Prill 2024)

2 Prill, 13:59

Përdorimi i lëndëve narkotike është shndërruar në një fenomen shqetësues vitet e fundit te të rinjtë. E till është edhe historia që do të rrëfehet në studion e emisionit ‘’Pa Gjurmë’’, nga një baba 67-vjeçar nga Levani i Fierit, Zef Pepa. Djali i vogël i familjes, Daniel Pepa nga përdorimi dhe varësia e lëndëve narkotike e ka bërë të jetë i dhunshëm ndaj dy prindërve të thyer në moshë. Ishte viti 2019 kur Danili asokohe një 25-vjeçar emigroi drejt shtetit helen për të punuar dhe sigurura të ardhura. Pas disa ditësh qëndrimi në Selanik, ai njihet me disa shtetas të huaj të cilët i ofrojnë të riut shqiptar një mënyrë të shpejti të bëri para, por edhe të rrezikshme. Danieli jo vetëm që filloi të shiste lëndë narkotike në rrugicat e Selanikut, por u bë përdorues i tyre. Kontaktet i kishte të vazhdueshme me familjen në Fier, por nuk iu kishte treguar për jetën e çregullt që po bënte në tokë të huaj. Danieli arrestohet nga policia helene për shpërndarje të lëndëve narkotike i kapur në flagrancë. I vendosur në paraburgim dhe në pritje të dënimit të tij nga gjykata greke, i riu shqiptar i frikësuar për jetën e tij, hap dritaren e qelisë dhe hidhet nga dritarja e katit të dytë. Pas 15 ditësh Danieli së bashku me një shokun e tij mbërrijnë në atdhe. Gjendja psikologjike e 30-vjeçarit ishte e rënduar dhe filloi të kishte paranoja. Babai e dërgon djalin të kurohet në spitalin e burgut në Shën Koll të Lezhës. Pas disa kohësh qëndrimi, Danieli del nga atje dhe kur kthehet në shtëpi fillon të bëhet i dhunshë dhe i rrezikshëm për komunitet, ku jetojnë. Dy prindërit e thyer në moshë janë të frikësuar për jetën e tyre dhe flenë netëvë jashtë. Të pikëlluar në shpirt dhe të vrarë në zemër, Zef Pepa dhe bashkëshortja e tij kërkojnë që djalin ta dërgojnë në instuticion për të marrë kurimet e duhura nga mjekë të specializuar.