Musaka me presh nga zonja Albana

8 Dhjetor 2022, 10:44

Musaka me presh

Përbërësit:

  • 1 kg presh
  • 2 qepë
  • 200 ml qumësht
  • 4 vezë
  • 80 gr oriz
  • 150 gr djathë kaçkavall
  • 150 gr djathë të bardhë
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Preshin dhe qepët i presim në rrethore dhe i kaurdisim me pak vaj ulliri. I spërkasim me pak kripë dhe i lemë për pak minuta sa të ulin vëllimin. E vendosim preshin në një tavë, e spërkasim me pak oriz dhe me djathë të bardhë të thërrmuar. Rrahim vezët me kosin duke shtuar dhe pak djathë të grirë. E shtojmë këtë masë në tavë dhe e spërkasim në fund të gjithë sipërfaqen me djathë kaçkavall të grirë. E vendosim musakanë të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.  

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha