Patëllxhanë turshi nga zonja Albana

8 Shkurt, 11:38

PATËLLXHANË TURSHI

Përbërësit:

 • 1 kg patëllxhanë
 • 500 ml ujë
 • 500 ml uthull e bardhë
 • 2 lgj kripë
 • Mbushja:
 • Speca të kuq dhe jeshil
 • Karrota
 • Majdanoz
 • Vaj ulliri

Përgatitja:

Grijmë lakrën hollë, specat e kuq dhe jeshil i presim në kubikë, karrotat sërish në rende, i bashkojmë të gjitha këto në një tas me majdanoz dhe vaj ulliri, kripë, uthull dhe limon. Patëllxhanët i presim në katër pjesë duke mos prerë skajet, i vendosim në ujë të zierë më kripë për 4-5 minuta. I shtrydhim dhe vëmë mbushjen me perimet që kemi përgatitur, i vendosim në një kavanoz qelqi duke shtuar ujin dhe uthullën e vakët.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha