Pesto me kungull dhe makarona nga zonja Vjollca

10 Shtator 2020, 11:32

Pesto me kungull dhe makarona

Përbërësit:

Për peston:

400 gr kungulleshka

120 ml vaj ulliri

kripë

20 gr stika pishe

20 gr arra

2 thelpinj hudhër

2 degë borzilok

60 gr parmixhano

320 gr makarona

60 gr djath gorgonzola

Përgatitja:

Lajmë kungullin dhe presim atë në feta të holla rrumbullake. I spërkasim kungujt më kripë dhe I lëmë të pushojnë pak derisa kungullli nxjerr ujin e tij. E kullojmë mbi ujin dhe vendosim kungujt në një blender ku do të shtojmë në të hudhrat, borzilok, vaj, kripë, piper të zi, parmixhano, stika pishe, arra, ne fund shtojmë dhe 50 ml ujë dhe vazhdojmë përzjerjen vendosim peston. Kungulli në tas dhe me ndihmen e një luge mbushim kubikët e akullit dhe I vendosim në akull dhe përdorim kubikët me pesto për supë, rizoto, makarona e tjerë. Vendosimnjë tenxhere me ujë të valuar shtojmë kripë dhe ziejmë makaronat. Ndërkohë vendosim një tigan me pak fare vaj dhe pesto, lëng makaronash, djath gorgonzola e lëmë deri sa pesto të lidhet. Shtojmë në tigan makaronat I përziejmë mirë dhe I servirim të ngrohta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha