Qofte të mbështjella me patellxhane dhe ëmbelsire e ftohtë me pjeshk / Pjesa e dytë

11 Korrik 2018, 08:17

Receta e dytë : Ëmbëlsirë e ftohtë me pjeshkë

600 gr komposto pjeshke

250 gr mascarpone

150 gr pana ëmbëlsire

100 gr biskotë pa yndyrë

4 lugë gjelle sheqer

1 bustinë sheqer vanilje

2 lugë gjelle bajame

1 lugë kafe gjalp

Përgatitja : 

Fillimisht në një tigan shkrijmë gjalpinme 2 lugë gjelle sheqer , biskota të thërrmuara, bajame të thërrmuara dhe i kaurdisim deri sa ato të kaurdisen dhe të marrin ngjyrë të kuqerremtë.

Rrahim panën e ëmbëlsirës deri sa të ngurtësohet.

Bashkojmë në një tas mascarpone, 2 lugë gjelle , sheqer vanilje, salcë kosi dhe i përziejmë mirë sëbashku me rrahëse elektrike . Hedhim panën dhe përsëri i përziejmë mirë.

Pjeshkat i largojmë nga lëngu dhe i kthejmë në pure me ndihmën e një blender.

Ëmbëlsirën mund ta vendosim në tasa ose nëpër gota.

Vendosim kremin në një xhep pastiçerie. Fillimisht vendosim në gotë kremin dhe shtojmë në secilën gotë nga 1 lugë biskota të karamelizuara bashkë me purene e pjeshkës e kremin dhe i spërkasim me biskota.

Vendosim nga një fetë pjeshkë ose  një gjethe nenexhik. Vendosim gotat në frigorifer dhe i lëmë në fresk për 2 orë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha