Qofte të rreme në kos nga zonja Albana

7 Shkurt, 12:24

Qofte të rreme në kos

Përbërësit:

 • 2 gota miell
 • 1 lç sodë buke
 • 2 kokrra vezë
 • 6 thelpinj hudhër
 • 1 fl vaj bimor
 • 3 gota kos
 • 3 thelpinj hudhër
 • 3 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper i kuq

Përgatitja:

Në një tas vendosim miellin, vezët, sodën e bukës dhe hudhrat e shtypura.

E punojmë mirë brumin siç veprojmë me brumin e petullave. E hedhim më pas lugë-lugë në vaj të nxehtë për skuqje.

Kosin e përziejmë me hudhër, vaj ulliri dhe kripë. Zhysim qoftet e rreme në kos. Në një tigan aromatizojmë pak vaj me pluhur speci të kuq, të cilin e shtojmë sipër qofteve me kos.

 

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha