Receta e ditës - Çomlek me peshk dhe Bullgur me erëza / Pjesa e parë

8 Janar 2019, 09:15

Receta e parë: Çomlek me peshk

Përbërësit:

1,2 kg peshk (levrek, qefull ose koc)

800 gr qepë të vogla

100 ml vaj

2 kokrra hudhra

100 ml pure domate

½ lk sheqer

Kripë dhe piper i zi

 3 lgj uthull rrushi

2 gjethe dafine

Miell

½ gotë verë e bardhë

Përgatitja:

Presim peshkun. Qepët i presim më katërsh. Hudhrat i presim vetëm pak në majë dhe tek bishti. Peshkun e pudrosim pak me miell dhe e skuqim. Në tiganin e peshkut shtojmë pak vaj dhe kaurdisim qepët deri sa të zbuten pak . shtojmë kripë , piper të zi, hudhrat, salcën e domates , pak sheqer, 150 ml ujë. I lëmë qepët të vlojnë  dhe shtojmë pak uthull e majdanoz. Vendosim qepën në një tavë . shtojmë në të dafinë. Vendosim copat e peshkut dhe më pas spërkatim me pak verë. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 200ºC për 20-25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha