Receta e ditës - Embëlsirë me çokollatë dhe kotoleta me patëllxhanë të mbushur / Pjesa e parë

17 Korrik 2018, 15:19

Receta e parë : Ëmbëlsirë me çokollatë

Përbërësit:

300 gr çokollatë

100 ml vaj lulesh ose gjalp

200 gr sheqer

Vanilje

3 kokrra vezë

100 gr lajthi

150 gr miell

¼ lugë kafe pluhur pjekës

3 lugë gjelle kakao

½ lugë kafe kripë

Përgatitja : 

Ndezim furrën në temperaturën 175 gradë. Fillimisht bashkojmë çokollatën e copëtuar së bashku me vajin dhe e vendosim në temperaturë të ulët për 3-4 minuta sa ccokollata të zhytet. E largojmë nga zjarri, e trazojmë me tel në mënyrë që të shkrijëë plotësisht dhe e lëmë mënjanë të vaket në tas ( e largojmë nga tenxherja).

Në tasin ku vendosëm ccokollatën shtojmë sheqerin, vaniljen dhe i trazojmë së bashku. Duke i trazuar shtojmë një nga një vezët duke i trazuar në një interval kohe 2 minuta. ( I trazojmë mirë me mikser)

Bashkojmë në një tas tjetër përbësrësit e thatë ( miellin, kakaon , ¼ lugë pluhur pjekës dhe kripë)

Shtojmë në tasin me përbërësit  lëngshëm lajthitë e copëtuara dhe më pas shtojmë miellin me përbërësit e tjerë. I trazojmë mirë me tel ose rrahëse vezësh. Në fund shtojmë 50 gr ccokollatë të copëtuar në kubikë dhe më pas e shrtojmë në tavë ku më parë kemi vendosur letër pjekje. Vendosim tavën në furrë në temperaturë 175 º C për 15-20  minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha