Receta e ditës - Kek me karrota dhe mëlçi pule me hudhra / Pjesa e dytë

25 Shtator 2018, 15:23

Receta e dytë : Mëlçi pule me hudhra

Përbërësit :

450 gr mëlçi pule

1 qepë

1 spec pikant

4-5 thelpinj hudhër

1 spec i kuq

300 gr patate

Dafinë

100 ml verë e bardhë

Kripë dhe piper i zi

1/2 gotë ujë

Vaj ulliri

Përgatitja :

Pastrojmë dhe lajmë mëlçitë dhe më pas i kullojmë. Ngrohim vajin dhe kaurdisim hudhrat e grira imët për 1 minutë. Shtojmë qepën e prerë në kubikë të vegjël dhe i kaurdisim së bashku deri sa qepa të zverdhet pak. Shtojmë fillimisht zemrat , i trazojmë për 2-3 minuta duke shtuar më pas mëlçitë e pulës . I kaurdisim së bashku deri sa mëlçitë të kenë ndryshuar ngjyrë. Shtojmë specin e prerë në kubikë, specin pikant, patatet e prera në kubikë me brinjë 1 cm. Më pas shtojmë 1 ose 2 gjethe dafine dhe i shuajmë me verë të bardhë. E lëmë verën të avullojë alkoolin e saj. Rregullojmë shijen me salcën e sojës, piper të zi dhe e lëmë të ziejë pak me lëngun e vet. Më pas mund të shtojmë 1/2 gote ujë, vendosim kapakun dhe e lëmë të ziejë në temperaturë mesatare dhe për 15 minuta të tjera deri sa patatet të jenë zier plotësisht. Në fund e provijmë nëse mund të hedhim pak kripë , pasi vetë salca e sojës është shumë e kripur.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha