Receta e ditës - Lakror me miell misri e spinaq dhe kunguj të njomë me kos / Pjesa e parë

3 Prill 2019, 07:05

Receta e parë: Lakror me miell misri dhe spinaq

Përbërësit:

400 gr miell misri

1 lç pluhur pjekës

250 ml ujë të nxehtë

400 ml kos

1 gotë qumësht

200 gr djath të bardhë

100 ml vaj ulliri

50 gr gjalp

1 tufë qepë të njoma (bishtat)

700 gr spinaq

kopër, majdanoz

kripë

Përgatitja:

Lajmë, thajmë dhe presim spinaqin. Qepët i presim shumë hollë( kryesisht bishtat) ndërsa erzat i presim vrazhdë. I vendosim në një task u shtojmë një lugë kafeje kripë dhe i shtypim lehtë me duar. Shtojmë 3 lugë gjelle vaj ulliri e përsëri i shtypim lehtë me duar e më pas i lëmë mënjanë.

Në një tas të madh vendosim miellin, pluhur pjekës dhe i përziejmë së bashku. Hapim një gropë në mes të tasit dhe shtojmë në të vaj ulliri, ujin e ngrohtë dhe i përziejmë. Shtojmë kosin, i trazojmë deri sat ë na formohet një brumë jo shumë i trashë. Duar duar shtojmë spinaqin me qepët dhe erzat. Vzhdojmë përzierjen duke shtuar djathin e thërrmuar dhe në fund 2 kokrra vezë.

Lyejmë tepsinë me pak gjalp dhe e vendosim të nxehet në furrë. E nxjerrim nga furra dhe hedhim në të brumin e përgatitur . e spërkatim sipër me pak qumësht ose kos dhe vendosim pak gjalp. E vëmë tespinë në furrën e nxehur 200ºC për 45-50 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha