Receta e ditës - Mish qengji me majdanoz dhe krepa me fruta / Pjesa e dytë

4 Korrik 2018, 15:37

Receta e dytë : Krepa të mbushur me krem dhe fruta

Përbërësit:

230 gr miell

30 gr kakao

50 gr sheqer

500 ml qumësht

4 vezë

40 gr gjalp

Pak kripë

Mbushja :

100 gr salcë kosi

150 gr pana ëmbëlsire

2 lugë gjelle sheqer pluhur

2 – 3 nektarina

Përgatitja : 

Fillimisht sitim miellin , kakaon, gjysëm luge kafe kripë dhe i sitim në një tas. Shtojmë 2 lugë sheqer pluhur, qumësht dhe i trazojmë me tel dore deri sa të na formohet një brum i hollë.

Shtojmë 3 vezë të rrahura mirë dhe vazhdojmë përzierjen . shtojmë 2 lugë gjelle gjalpë dhe i përziejmë përsëri. E lëmë brumin të pushojë për 10 minuta.

Ngrohim tiganin dhe e lyejmë lehtë me pak gjalp. Shtojmë në të 1 garuzhde brumë në qendër dhe e hapim brumin. E lëmë të piqet nga njëra anë dhe e kthejmë deri sa krepat të piqen në të dyja anët.

Krepat duhet të jenë të ftohtë.

Rrahim panën dhe 1 lugë e gjysëm sheqer pluhur. Shtojmë salcën e kosit dhe i përziejmë se bashku. Lyejmë gjysmën e krepit me krem. Vendosim njëra pas tjetrës fetat e nektarinës dhe embështjellim krepin role.

Të njëjtën gjë bëjmë dhe me krepat etjerë.

Bashkojmë krepat e mbushur së bashku dhe i presim ato në gjatësi dhe pa i lëvizur i pudrosim me kakao.

I vendosim në një pjatancë dhe në fund u dekorojmë sipas shijeve tona.

Programe të tjera

Shiko të gjitha