Receta e ditës / Paella me bullgur dhe pite e shpejtë në tigan / Pjesa e parë

6 Shkurt 2019, 15:44

Receta e parë: Paella me bullgur

Përbërësit:

4 lgj vaj ulliri

½ qepë e kuqe

6 thelpinj hudhër

1 tufë majdanoz

1 spec pikant

2 gjethe dafine

150 gr sallam viçi

2 speca të pjekur turshi

1 lgj piper i kuq

Pak shafran

Kripë dhe piper i zi

60 gr pure domate

1 gotë bullgur

80 ml verë të bardhë

2 gota lëng perimesh i nxehtë

1 peshk të filetuar (levrek)

250 gr karkaleca

250 gr kallamarë

300 gr midhje

100 gr bizele

Majdanoz për servirje

Përgatitja:

Vendosim tiganin në zjarr dhe shtojmë në të vajin e ullirit. Me tu ngrohur vaji shtojmë menjëherë qepën e prerë në fije, hudhrat e copëtuara, specin pikant të orerë në unaza, dafinën, sallamin e prerë në feta të holla, majdanozin e grirë hollë. Të gjithë këto përbërës i kaurdisim mirë për 3-4 minuta duke shtuar më pas 1 lugë gjelle piper të kuq( të ëmbël), pak shafran dhe vazhdojmë përzierjen që aromat të shpërbëhen mirë. Shtojmë pak kripë, piper të zi. Presim specat e pjekur në copa për së gjeri me trashësi 1 cm dhe i shtojmë në tigan. Vazhdojmë përzierjen duke shtuar purenë e domates, 1 gotë bullgur të trashë dhe i përziejmë të gjithë përbërësit duke i shuar me verë të bardhë. Shtojmë lëngun e perimeve, vendosim copat e peshkut të filetuar, karkalecat, kallamarët e më pas vendosim midhjet. E rregullojmë përsëri për kripë e piper. Vendosim kapakun dhe i lëmë të ziejnë në temperaturë mesatare për 15 minuta, pas 10 minutash. Shtojmë bizelet, i trazojmë lehtë dhe i lëmë 15 minuta të pushojnë. Më pas shërbejmë paellën të ngrohtë duke e spërkatur atë në pjatë me pak majdanoz.

Programe të tjera

Shiko të gjitha