Receta e ditës - Pete misri me presh dhe gjellë mesdhetare me perime / Pjesa e parë

4 Tetor 2018, 13:46

Receta e parë: Petë misri me presh

Përbërësit:

800 gr presh

500 gr miell misri

1 lugë çaji pluhur pjekës

3 kokrra vezë

500 ml qumësht

400 ml kos

200 gr djath i bardhë

100 ml vaj ulliri

Kripë

Përgatitja:

Lajmë , pastrojmë preshët dhe i presim ata hollë. I vendosim në tigan me kapak në temperaturë nën mesatare që të zbuten pak. . shtojmë 3 lugë gjelle vaj dhe i kaurdisim duke mos lejuar të marrin ngjyrë , duke i shtuar nga pak ujë. I largojmë nga zjarri dhe i lëmë të ftohen.Në një tas të madh vendosim miellin me pluhurin pjekës(ose një majë luge sodë buke). Bëjmë një gropë në mes të miellit dhe shtojmë preshët me qumështin e ngrohtë. I trazojmë pak dhe shtojmë vezët, kripën, vajin, kosin, djathin e copëtuar dhe i përziejmë mirë me lugë druri. E hedhim brumin në tepsinë e lyer me vaj. Nivelojmë brumin në të gjithë sipërfaqen e tavës dhe e spërkatim me pak vaj. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturën 220ºc për 30 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha