Receta e ditës - Pite me bukë dhe supë me presh e limon / Pjesa e parë

28 Janar 2019, 15:54

Receta e parë: Pite me bukë

Përbërësit:

4 kokrra vezë 
80 ml vaj 
400 gr kos 
250 ml qumësht 
200 gr djath i bardhë 
1 lç pluhur pjekës 
1 lgj gjalp
4 -5 feta bukë të ftohtë 
250 gr proshutë (sipas dëshirës)
100 gr djath pice i grirë 
2 lgj fara susami

Përgatitja

Fillimisht bëjmë përshesh bukën  në copëza mesatare, i vendosim copëzat në një tepsi dhe i fusim në furrë për 10 minuta në temperaturën 100 gradë Celsius.

Ndërkohë në një tas rrahim 4 kokrra vezë me 1 lç kripë dhe vaj. I rrahim mirë së bashku derisa të formohet një salcë e trashë, shtojmë më pas kosin, vazhdojmë përzierjen duke shtuar qumështin , djathin e bardhë të thërrmuar dhe pluhurin pjekës.

Lyejmë një tavë me pak gjalpë dhe shpërndajmë në të si  bazë copat e bukës (pasi të jenë ftohur) duke mbuluar komplet sipërfaqen e tavës.

Presim proshutën në shirita dhe e shpërndajmë mbi copat e bukës. Spërkasim me gjysmën e salcës me vezë komplet sipërfaqen e bukëve në tavë. Vendosim përsëri dhe një rrjesht me copëza buke, proshutë dhe përsëri salcë me vezë, kos, qumësht dhe djathë. E mbulojmë në fund sipërfaqen me feta djathi kaçkavall të butë dhe fara susami. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 25 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha