Receta e ditës - Pite me patate pa petë dhe supë me pulë dhe trahana / Pjesa e parë

30 Tetor 2018, 15:21

Receta e parë: Pite me patate pa petë

Përbërësit:

900gr-1kg patate

1 kokërr qepë

150 gr proshutë FIX

2 speca me ngjyrë

100 gr djath dele

4 lugë gjelle miell

3 kokrra vezë

50 ml qumësht

80 gr djath pice

Rigon

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht grijmë qepën shumë hollë dhe e kaurdisim atë me 1 lugë gjelle vaj deri sa ajo të bëhet transparente. Patatet i qërojmë dhe i grijmë në rende nga ana më e trashë e rendes.

Bashkojmë në një tas patatet në rende, qepën , pak kripë e piper të zi, rigon, miëll, vezët e rrahura dhe i trazojmë mirë duke shtuar dhe hjysmën e proshutës së prerë në kubikë të vegjël. Më pas vazhdojmë ti trazojmë mirë të gjitha së bashku.

Në një tepsi keku shtojmë letër pjekje, largojmë anët me yndyrë dhe shtrojmë masën e përgatitur me patate.

Lajmë , pastrojmë specat dhe i presim në kubikë të vegjël. I shpërndajmë specat mbi  bazën e pites me patate. Presim në kubikë edhe djathin dhe e shpërndajmë mbi speca ( por mund të vendosni dhe gjysmën brenda në krem nëse dëshironi). Në fund mbulojmë specat dhe djathin e bardhë me pak djath pice. Vendosim tavën në furrë në temperayurën 200ºC për 30-35 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha