Receta e ditës - Polentë me kërpudha e domate dhe Thjerrëza me perime / Pjesa e parë

26 Shkurt 2019, 15:20

Receta e pare: Polentë me kërpudha dhe domate
Përbërësit:

1 lgj gjalp

250 gr polentë

3 lgj vaj ulliri

1 kokërr qepë

400 gr kërpudha

3 thelpinj hudhër

100 ml verë të bardhë

 Kripë dhe piper i zi

 200 gr mocarela

150 gr domate qershi

Pak borzilok i thatë

Përgatitja:

Vendosim 1 litër ujë, e lemë të ziejë dhe shtojmë në të 1 lugë gjalpë, pak kripë dhe polentën. E trazojmë shpejt, ulim pak temperaturën dhe e lemë të ziejë polentën për 8 minuta duke e trazuar vazhdimisht.

Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri kaurdisim qepën të prerë në rrathë derisa ajo të zbutet. Shtojmë kërpudhat të prera në katërsh (nëse janë të vogla), hudhrat të grira hollë dhe i trazojmë së bashku me kërpudhat. I shuajmë më pas me verë dhe i lemë derisa vera të avullojë. Në fund shtojmë pak piper të zi.Lyejmë një tavë me vaj ulliri dhe shtojmë në të polentën, e nivelojmë atë dhe e hedhim sipër polentës, kërpudhat i shpërndajmë mirë mbi gjithë sipërfaqen. Presim mocarelen në feta dhe e shpërndajmë mbi kërpudha duke vendosur tek tuk dhe domate qershi. Në fund i pudrosim domatet me pak borzilok të thatë. Vendosim tavën në furrë në temperature 180 gradë Celsius për 30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha