Receta e ditës - Pulë me lëng dhe Byrek me spinaq në tigan/ Pjesa e parë

6 Mars 2020, 11:29

Pulë me lëng

Përbërësit:

1 rosë ose pulë

1 qepë e madhe

1 lugë çaji piper i kuq

2 lugë gjelle pure domate

2 lugë gjelle lëng limoni

2 lugë gjelle oriz

3 vezë

3 lugë gjelle miell

Kripë dhe piper i zi

Vaj ulliri, 1 lugë gjelle gjalp

Përgatitja:

Ndajmë pulën në racione. E kaurdisim në tenxhere me pak gjalp dhe e mbulojmë me ujë me kripë dhe e lëmë të ziejë për 20 minuta.

Në tigan kaurdisim qepën me pak vaj, derisa të marrë ngjyrë të artë, shtojmë piperin, purenë e domates dhe e shuajmë me pak lëng pule, duke I dhënë dhe një valë për 5 minuta.

Më pas shtojmë qepën në tenxhere te lëngu I pulës, orizin e shpëlarë dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta bashkë me pulën. Në një tas rrahim vezët, lëngun e limonit, miellin, duke I trazuar derisa të formohet një salcë, e shuajmë me një gotë uji të ftohtë dhe e përziejmë mirë.

Largojmë copat e pulës edhe I vendosim në një tepsi, bashkojmë lëngun e pulës me vezët dhe miellin, duke e lënë fillimisht lëngun e pulës ti ulet temperatura që mos të na priten vezët.

Shtojmës komplet masën në tenxhere në tepsinë me copat e pulës.

Mund të vendosni disa copëza gjalpi. E vendosim masën në furrë, në temperaturë 180 gradë për 20 minuta.