Receta e ditës - Strudel dimri me mollë dhe pulë me perime / Pjesa e parë

12 Nëntor 2018, 07:25

Përbërësit:

Brumi:

200 gr miell

1 kokërr vezë

4 lugë gjelle ujë i vakët

1 lugë gjelle vaj

1 lugë gjelle uthull

Pak kripë

Pak sheqer

Mbushja:

1,2 kg mollë

100 gr sheqer

100 gr gjalp

80 gr peksimadhe

100 gr stafidhe

1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Në një tavë vendosim miellin të situr. Hapim një gropë në mes të miellit dhe vendosim një kokërr vezë, 4 lugë gjelle ujë të vakët, 1 lugë gjelle vaj, 1 lugë gjelle uthull, kripë e sheqer. Punojmë brumin mirë deri sat ë na formohet një brumë i lidhur si për petë byreku. E vendosim brumin në tas, e mbulojmë dhe e lëmë të pushojë për 20- 30 minuta.

Ndërkohë stafidhet (rrushin e thatë) e vendosim të zbutet në rum ose konjak.Qërojmë mollët dhe i presim ato në kubikë të vegjël me brinjë 1 cm. shtojmë në tasin e mollëve sgeqerin, 1 lugë çaji kanellë dhe stafidhet e zbutura në rum.

Shkrijmë gjalpin dhe kaurdisim peksimadhenderi sa ai të marrë një ngjyrë kafe dhe të jetë bërë krokante.Shtojmë peksimadhen edhe tek tasi me mollë dhe i përziejmë të gjithë përbërësit së bashku. Hapim brumin në një petë të vetme. E spërkatim petën me pak gjalp. Shpërndajmë mbi petë mollët e prera në kubikë. Mbledhim anët e petës dhe me ndihmën e një picete e kthejmë petën.e bëjmë atë role , bëjmë edhe disa prerje mbi strudel dhe e vendosim në furrë në temeraturën 180ºC deri sa strudeli të piqet.

Programe të tjera