Receta e ditës - Tespishte ( Embëlsire Kosove ) dhe supë dimri / Pjesa e dytë

31 Tetor 2018, 14:00

Receta e dytë: Supë dimri

Përbërësit:

300 gr karrota

1 kokërr qepë

1/n lugë kafe sheqer

1 litër ujë

2 dado perimesh ose mishi

100 gr makarona

300 gr spinaq

250 gr mish

2 lugë gjelle gjalp

Kripë dhe piper i zi

Qoftet:

300 gr mish

50 gr sallam parizier

1 qepë

1vezë

Rigon

2 lugë gjelle peksimadhe

Piper i kuq

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht në një tas përziejmë mishin e grirë, sallamin parizier të grirë apo të copëtuar, gjysmën e qepës, kripë e piper të zi, pak piper të kuq, vezët , rigonin dhe peksimadhet. Përziejmë mirë brumin dhe e lëmë të pushojë për 20 minuta në një tas. Më pas formojmë qoftet jo shumë të mëdha. I pudrosim me pak miell dhe i japim qofteve një skuqje shumë të lehtë.

Shkrijmë gjalpin  dhe  kaurdisim gjysmën e qepës që teproi. Kur qepa të jetë bërë transparente shtojmë sheqerin dhe e kaurdisim deri sa qepa të karamelizohet. Shtojmë ujin, 2 dado perimesh ose mishi, makaronat dhe karrotat e prera në unaza të holla. Shtojmë qoftet dhe i lëmë të ziejnë për 10 minuta. Më pas shtojmë misrat, lëmë spinaqin të ziejë për 2 minuta dhe më pas e shërbejmë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha